Rozpoczął się remont Cmentarza Żołnierzy Radzieckich w Kielcach. Kompleksowa renowacja prowadzona jest na zlecenie ambasady Federacji Rosyjskiej w Polsce.
Jak informuje Mariusz Niczyporuk, prezes firmy Żywica, która wykonuje prace zgodę na renowację wydał także wojewoda świętokrzyski.
– Zakres prac jest duży, obejmuje m.in. renowacje pomnika, na którym zostanie wymieniona tablica główna, na której znajdą się napisy w języku polskim i rosyjskim. Konserwacji zostanie poddany także piaskowiec, z którego wykonany jest pomnik. Ponadto jego fundamenty zostaną obudowane płytami – wyjaśnia.
Wykonawca inwestycji podkreśla, że odnowieniu zostaną poddane także mogiły poległych żołnierzy.
– Usuwamy spękane elementy nagrobków wykonanych z czerwonego piaskowca. Renowacji poddawane są także napisy i płyty z nazwiskami żołnierzy. Dodatkowo usuwane są chwasty i stara trawa, które zastąpimy nowymi nasadzeniami – dodaje.
Nową nawierzchnię z kruszywa zyskają także alejki. Przy wejściu na cmentarz pojawią się także dwie dodatkowe tablice informacyjne.
Remont Cmentarza Żołnierzy Radzieckich w Kielcach potrwa do połowy listopada. Koszt inwestycji wynosi około 250 tysięcy złotych.
Cmentarz znajdujący się przy ulicy Zygmunta Kwasa założono w latach 1953 – 1958. Jest zbudowany na planie prostokąta (90 x 73 m). Od ulicy Z. Kwasa wejście zamyka żelazna brama i furtka oznakowane sierpem i młotem. Na końcu dzielącej go na dwie części alei ustawiony jest pomnik zrobiony z piaskowca. Odsłonięto go 15 stycznia 1975 r. Autorem pomnika jest Stefan Maj.
Pomnik złożony jest z dwóch płyt. Na jednej autor umieścił płaskorzeźbę przedstawiającą klęczącą kobietę, trzymającą w jednej ręce wieniec, a w drugiej rączkę małej dziewczynki. W tle tych postaci umieszczone są: gołąb, kwiaty i promienie słoneczne. Na pierwszym planie ustawiony jest cokół, na którym wyryty jest napis: „Wieczna sława i pamięć bohaterom – żołnierzom Armii Radzieckiej”. Nad nim umieszczono czerwoną gwiazdę. Na bocznych ścianach cokołu wyryte są daty: 15.I.1945, 15.I.1975.
Po obu stronach głównej alei znajduje się 36 kwater ze zbiorowymi mogiłami i dwoma indywidualnymi nagrobkami. Kwater oznaczone są czerwonymi gwiazdami.
Tabliczka umieszczona przy wejściu informuje że: „Pochowano tu 3999 żołnierzy radzieckich, poległych w walce o wyzwolenie ziemi kieleckiej w latach II Wojny Światowej”.
Podczas obchodów 69. rocznicy wkroczenia Armii Czerwonej do Kielc w 2014 roku, ktoś przeredagował napis zamieniając dwa słowa: słowo „Radzieckich” zastąpiono słowem „sowieckich”, a wyraz „wyzwolenie” zastąpiono słowem „zniewolenie”.