Polska jest tutaj – wystawa

15sie
Polska jest tutaj – wystawa SierpieńSie 15 2022 00:00plac Kościuszki 7/8, Jędrzejów
WYSTAWA

W Pawilonie Wystawowym Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie prezentowana jest wystawa Igora Przybylskiego „Polska jest tutaj”.

Opis organizatora:

Wystawa to opowieść o polskiej prowincji w kontekście komunikacji. Sieć kolejowa i stacje wraz z całą infrastrukturą, w tym zwłaszcza tablice stacyjne z nazwami miejscowości są punktem wyjścia do zaproszenia odbiorcy do swoistej zabawy wieloznacznością polskich nazw miejscowości, które w niestandardowych zestawieniach nabierają nowych, nieoczekiwanych znaczeń.

Pierwsza część wystawy to obrazy - będące do pewnego stopnia rekonstrukcją tablic stacyjnych, jednak z uwagi na ogromne rozmiary oryginałów – są one znacznie pomniejszone, proporcje zaś zgodne z oryginałem. Tkanka malarska oddaje kolorystykę, typografię, sposób montażu czy uszkodzenia konkretnych tablic, przy czym każdy obraz jest dokładnym zapisem momentu, w którym oryginalną tablicę zobaczył artysta i podobnie, jak Claude Monet w swoich widokach fasady katedry w Rouen - zarejestrował w nim barwy wynikające z konkretnej pory roku i dnia. Pośród prezentowanych obrazów znajdą się także prace wykonane specjalnie na wystawę w naszym Muzeum.

Drugim elementem jest projekcja zbudowana z fotografii kolejowej infrastruktury: stacji czy przystanków kolejowych, prawie zupełnie pozbawionych podróżnych i jakichkolwiek innych przejawów życia. Wprowadza ona w odpowiedni nastrój ukazując jednocześnie kontekst, z którego wydobyto tablice z nazwami miejscowości.

Igor Przybylski – (dr hab.), ur. w 1974 roku. Dyplom w pracowni prof. Jarosława Modzelewskiego na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 2002 r. Uprawia malarstwo, tworzy filmy, fotografie, collage i performance, komponuje muzykę. Od 2020 r. prowadzi III Pracownię Rysunku na Wydziale Malarstwa w warszawskiej ASP jako prof. ASP. Autor ponad 40 wystaw indywidualnych i kilkudziesięciu wystaw zbiorowych w kraju i za granicą.

Od wielu lat konsekwentnie zajmuje go temat transportu publicznego, fascynuje się koleją, lokomotywami, autobusami. Pasja Przybylskiego stała się niemal wyłącznym motywem jego twórczości. Najbardziej interesują go te rodzaje i marki środków komunikacji, których lata świetności już minęły i powoli są wycofywane z ulic miast. Nadaje to jego projektom szczególnej nuty nostalgii.

Wystawa potrwa do 2 października.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Importuj do Kalendarza Google

Lokalizacja

Muzeum im. Przypkowskich, plac Kościuszki 7/8, Jędrzejów

Jak Dojechać

Nie można znaleźć trasy!

  • Harmonogram
  • Goście
  • Frekwencja
  • Przewidywanie
  • Komentarze

Dane pogodowe nie są obecnie dostępne dla tej lokalizacji

Raport o pogodzie

Dzisiaj stec_replace_today_date

stec_replace_today_icon_div

stec_replace_current_summary_text

stec_replace_current_temp °stec_replace_current_temp_units

Wiatr stec_replace_current_wind stec_replace_current_wind_units stec_replace_current_wind_direction

Wilgotność stec_replace_current_humidity %

Wydaje się stec_replace_current_feels_like °stec_replace_current_temp_units

Przewidywanie

Data

Pogoda

Temp

stec_replace_5days

Następne 24 Godziny

Powered by openweathermap.org

CZYTAJ RÓWNIEŻ