Ufodziciel II. Wystawa Piotra Urbanka w Kielcach

14sie
Ufodziciel II. Wystawa Piotra Urbanka w Kielcach SierpieńSie 14 2022 19:00Silniczna 5, Kielce
WYSTAWA

W kieleckim Salonie Goldenmark przy ulicy Silnicznej 5 do końca sierpnia można oglądać wystawę, zatytułowaną „Ufodziciel II. Bizarriusz polski”. Znalazło się na niej kilkanaście premierowych prac malarskich Piotra Urbanka.

Dr Piotr Urbanek, urodzony w Kielcach w 1976 roku, studiował na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki, a tytuł doktora sztuk pięknych obronił cyklem prac malarskich „Horror Vacui, na jawie i w marzeniach sennych” w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Artysta od wielu lat zajmuje się malarstwem olejnym, odwołując się do sztuki średniowiecznej i surrealnej. Trzon twórczości Urbanka budują dzieła o rozbudowanej narracji formalnej. Inspiracją jest dla niego sfera sacrum, która nie ogranicza się do jakiegokolwiek kręgu religijnego, ale odwołuje się do ezoteryki, okultyzmu, psychoanalizy, a w szczególności do antropologii kultury.

Piotr Urbanek swoje dzieła prezentował na wystawach indywidualnych i zbiorowych - w Polsce i poza granicami kraju, m.in. w USA i Irlandii. Ma na koncie szereg nagród, w tym m.in. nagrody rektora Uniwersytetu im J. Kochanowskiego w Kielcach, a także pierwszą nagrodę w ogólnopolskim konkursie MSZ „Polska dla wszystkich”.

Ufodziciel II

W ramach najnowszej wystawy pod zagadkowym tytułem „Ufodziciel II. Bizarriusz polski” Piotr Urbanek przedstawia kilkanaście premierowych prac malarskich, wykonanych w technice olejnej na płótnie. Dr Katarzyna Sadrak, kurator wystawy, wyjaśnia, że prace nacechowane są pietyzmem i dbałością o szczegół. Tworzą one cykl spójny stylistycznie.

- Autor poddaje analizie własne sny, które przetwarza w obrazy. Niektóre przedstawienia kojarzą się z literaturą lub powieścią graficzną, inne natomiast z motywami przeniesionymi z filmów. Tytuł obrazu wydaje się być przewodnikiem po świecie wizji artysty, który wypełnił swoje płótna wyimaginowanym pejzażem, gęstą strukturą figur i symboli ujętych w konwencji horror vacui. Przestrzeń jest umowna, wypełniona „akwatycznym” błękitem - sugerującym substancję snu - zaburzona jest nienaturalnej wielkości postaciami, przedmiotami czy dekoracyjnymi elementami architektury. Sceny przypominają te rodzajowo-alegoryczne czy religijno-wizyjne, które obecne były w malarstwie średniowiecza i renesansu - Hieronima Boscha i Pietera Bruegla, czy też w późniejszym malarstwie wybranych surrealistów. Równolegle dzieła wpisują się w nurty kojarzące się z estetyką zwaną magicznym realizmem – tłumaczy dr Katarzyna Sadrak.

Jak dodaje kurator wystawy, wizje malarskie Piotra Urbanka są wynikiem wieloletnich poszukiwań, badań i eksperymentów, a także doskonalenia warsztatu malarskiego, dzięki czemu spójne w przekazie, potrafią wciągnąć widza w swój zagadkowy świat.

Wystawę „Ufodziciel II. Bizarriusz polski” można będzie podziwiać od 21 lipca do końca sierpnia w Salonie Goldenmark przy ulicy Silnicznej 5 w Kielcach.

Patronat nad ekspozycją objęło Ars Forum oraz Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Kielce. Patronem honorowym wystawy jest Prezydent Miasta Kielce.

Importuj do Kalendarza Google

Lokalizacja

Salon Goldenmark, Silniczna 5, Kielce

Jak Dojechać

Nie można znaleźć trasy!

  • Harmonogram
  • Goście
  • Frekwencja
  • Przewidywanie
  • Komentarze

Dane pogodowe nie są obecnie dostępne dla tej lokalizacji

Raport o pogodzie

Dzisiaj stec_replace_today_date

stec_replace_today_icon_div

stec_replace_current_summary_text

stec_replace_current_temp °stec_replace_current_temp_units

Wiatr stec_replace_current_wind stec_replace_current_wind_units stec_replace_current_wind_direction

Wilgotność stec_replace_current_humidity %

Wydaje się stec_replace_current_feels_like °stec_replace_current_temp_units

Przewidywanie

Data

Pogoda

Temp

stec_replace_5days

Następne 24 Godziny

Powered by openweathermap.org

CZYTAJ RÓWNIEŻ