W związku z przypadkami wykrycia wirusa ASF na terenie województwa świętokrzyskiego w czwartym kwartale ubiegłego roku, zwiększyło się zainteresowanie rolników programami realizowanymi przez agencję, a skierowanymi do producentów świń.
Część tych programów realizowanych jest w oddziale regionalnym agencji w Kielcach, część w biurach powiatowych.
O programach obsługiwanych w biurach powiatowych ze szczególnym uwzględnieniem planowanych zmian – mówi Szymon Szczodrak, zastępca kierownika Świętokrzyskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
-Zmiany te zostały przedstawione w projekcie rozporządzenia zamieszczonym 10 stycznia na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji. Większość tych informacji była przekazywana przez ministra rolnictwa w mediach. Jednym z pierwszych programów uruchomionych w 2018 roku była tzw. bioasekuracja. W pierwszym naborze zwrot wynosił do 75 proc. poniesionych wydatków. W późniejszych naborach do 50 proc. wydatków.
Jak mówi, wydatki te mogły być przeznaczone na zakup mat dezynfekcyjnych, zakup sprzętów do wykonywania zabiegów dezynfekcyjnych, zakup odzieży i obuwia ochronnego i zabezpieczanie budynków w którym utrzymywane są świnie przed dostępem zwierząt domowych.
– W ramach projektowanych na 2022 rok zmian dodano możliwość wsparcia działania polegającego na przebudowie lub remoncie pomieszczeń w celu utrzymywania świń w gospodarstwie w odrębnych i zamkniętych pomieszczeniach mających oddzielnie wejście oraz niemających bezpośredniego przejścia do innych pomieszczeń w których utrzymywane są inne zwierzęta – dodał.