Zbroja husarska, karabin Maroszka, egzemplarz Enigmy – to przykładowe eksponaty, które znajdą się w Muzeum Historii Polski. Na terenie warszawskiej Cytadeli trwa budowa siedziby muzeum, które ma być otwarte w 2022 roku. Co ciekawe, wewnątrz jeszcze nieukończonego gmachu już umieszczono największe eksponaty.
Jako jedne z pierwszych zostały dostarczone pozostałości pomnika Feliksa Dzierżyńskiego, twórcy bolszewickiego aparatu terroru. Monument w czasach PRL-u stał na dzisiejszym placu Bankowym w Warszawie. Podczas rozbierania pomnika w listopadzie 1989 roku rozpadły się betonowe segmenty, z których był złożony.
– Demontaż pomnika stał się jednym z symboli przemian ustrojowych oraz upadku komunizmu w Polsce – podkreśla Robert Kostro, dyrektor MHP.
– Siedziba Muzeum Historii Polski będzie jednym z najnowocześniejszych i największych tego typu obiektów w Polsce i Europie – dodaje.
Wśród eksponatów przeniesionych dźwigiem był pień ponadtysiącletniego czarnego dębu odnaleziony w stawie niedaleko Pelplina w województwie pomorskim oraz lokomobila, czyli ciągnik parowy z przełomu XIX i XX wieku oraz transporter opancerzony SKOT.
– Te wozy w pierwszych tygodniach stanu wojennego służyły do organizowania posterunków wojskowych na skrzyżowaniach dróg – podają pracownicy placówki.
Więcej na portalu internetowym: Polska Zbrojna