Europolak, Pani Domu, Beneficjent 500+, Patoinfluenser czy Alternatywka – postaci 13 stereotypowych współczesnych Polaków prezentuje Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie. Instalacje i kostiumy na ekspozycję stworzył pochodzący z Końskich Tomasz Armada.
Wystawa „Równorodność” opowiada o współczesnych typach ludowych. Propozycja trzynastu figur, jak w dawnych atlasach etnograficznych, to stereotypy na temat współczesnych mieszkańców Polski. Jak mówi twórca, wystawa ma pokazać, że każdy z typów jest przerysowany, a naszym największym problemem jest niemożność porozumienia się ze sobą.
– Stworzona przez nas koncepcja ma pokazać przekrój panoramy społecznej, która jest bardzo różnorodna i podzielona. Bardzo rzadko dochodzi do spotkań i porozumienia między typami. Na wystawie próbujemy stworzyć przestrzeń do dialogu tych fikcyjnych postaci – mówi Tomasz Armada.
Na wystawie dominują projekty odzieżowe, które ilustrują poszczególne typy nazwane „stacjami”, ale są też elementy scenografii jak np. kanapa Beneficjenta 500+, są także instalacje i video. Każdy z 13 typów ma swoją osobną miniwystawę. Anna Grunwald z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie podkreśla, że na wystawie znalazły się też nietypowe obiekty będące darami od różnych osób prywatnych takie jak np. wieniec dożynkowy czy wrak samochodu.
– Wrak samochodu do stacji „Odmieniec” przekazał nam pan Marian Ogonowski prowadzący samochodowy warsztat naprawczy. Na wystawie pojawia się wiele dodatkowych elementów, które wnoszą dodatkową jakość – mówi.
Artysta i kuratorzy nie ukrywają inspiracji ikonograficznym cyklem Zofii Stryjeńskiej „Tańce polskie”.