Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie z nowymi siedzibami w województwie świętokrzyskim. Będą się one mieścić w Busku-Zdroju, Jędrzejowie i Sandomierzu.
Państwowa instytucja przejmuje zadania Świętokrzyskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, który z końcem września przestaje istnieć. W urzędzie marszałkowskim w Kielcach podpisano notarialne umowy darowizny. Władze samorządu województwa przekazały nieruchomości do użytku Państwowemu Gospodarstwu Wodnemu Wody Polskie.
– Mamy w Kielcach zarząd zlewni, ale nie dysponowaliśmy stałym miejscem, w którym moglibyśmy normalnie pracować. W przypadku nagłych wydarzeń, takich jak na przykład powodzie, możemy teraz sprawniej reagować – mówił Przemysław Daca, prezes instytucji. – Do tej pory funkcjonowaliśmy w regionie trochę na przyczepkę, ale dzięki dobrej współpracy z zarządem województwa, będziemy dysponować lokalami, w których powstaną nasze biura. Przestaje się zatem martwić tym, w jakich warunkach pracujemy, a skupiamy na zadaniach związanych z gospodarką wodną w regionie – podkreślił.
Jak przyznał marszałek Andrzej Bętkowski, podpisanie umów miało wymiar symboliczny zakończyło działalność Świętokrzyskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Kielcach.
– Instytucja odpowiadała za szeroko rozumianą gospodarkę wodną w województwie świętokrzyskim. Z dniem 30 września ta instytucje przestaje funkcjonować, jej zadania przejmuje jednostka państwowa – zaznaczył marszałek.
Senator PiS Jarosław Rusiecki mówił, że rząd polski poprzez powołanie państwowej instytucji, która kompleksowo odpowiada za gospodarkę wodną w kraju, bardzo poważnie traktuje przemysł odbywający się drogą morską.
– To jest zadanie na miarę państwa. Dziękuję samorządowi województwa, który dotychczas współpracował z samorządami niższego szczebla. Dziękuję za pracę do tej pory, ale potrzeba nam, aby polskie porty i Morze Bałtyckie miały odpowiednie zwierzchnictwo – mówił.
Wojewoda Agata Wojtyszek zwróciła z kolei uwagę na doskonałą współpracę z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Krakowie PGW Wody Polskie, zwłaszcza z dyrektorem regionalnym Małgorzatą Sikorą.
– Kiedy w maju walczyliśmy o to, aby nasi mieszkańcy nie zostali zalani wodą z Wisły i jej dorzeczy, otrzymaliśmy natychmiastową pomoc – podkreślała.
PGW Wody Polskie zajmuje się między innymi działaniami przeciwpowodziowymi, zapobiegającymi suszom i usuwaniem ich skutków i zarządzaniem środowiskiem wodnym na terenie całego kraju.