Odbiornik GPS, dostęp do specjalnej aplikacji lub serwisu internetowego i nieco wolnego czasu – tyle potrzeba, aby stać się współczesnym poszukiwaczem skarbów. Geocaching, czyli zabawa polegająca na odnajdywaniu ukrytych skrzynek, zyskuje coraz większą popularność, także w województwie świętokrzyskim. Kilka dni temu jedną z takich ukrytych skrzynek geocachingowych zamontowano w niedalekiej okolicy siedziby Radia Kielce.
Jak wyjaśnia Tomasz Brzeziński, znany w otoczeniu geocachingowców pod pseudonimem Szemkel74, w montowaniu nowej skrzynki najważniejsza jest szybkość oraz dyskrecja, a w trakcie całego procesu powinno się pozostać niezauważonym także przez osoby postronne. Kluczowa w wyborze samego miejsca jest jego nieoczywistość. Do skrzynki powinno się mieć łatwy dostęp, ale nie może być ona widoczna z tzw. „poziomu ulicy”.
– Idealnie byłoby, gdyby do skrzynki nie mogli mieć dostępu „mugole”, czyli osoby niezwiązane z geocachingiem, ale ponieważ w zabawie uczestniczą także dzieci, ich umiejscowienie powinno być bezpieczne – mów Tomasz Brzeziński.
Jak dodaje, każda ze skrzynek oceniona jest w pięciostopniowej skali trudności znalezienia, a te ocenione najwyżej traktowane są przez geocachingowców jak prawdziwe ukryte skarby. Choć w nielicznych przypadkach znalezienie skrzynki wiąże się z nagrodą, najczęściej rzeczową i o niskiej wartości, to samą ideą zabawy jest zachęcanie do zwiedzania ciekawych miejsc, a formą nagrody jest możliwość zapisania się w ukrytym w skrzynce notatniku i możliwość pochwalenia się innym geocachingowcom swoimi osiągnięciami.
Dla osób zainteresowanym zabawą, regularnie organizowane są także imprezy tematyczne, związane z geocachingiem. Najbliższy zlot, o nazwie „Świętokrzyskie keszowanie”, odbędzie się pomiędzy 20, a 23 czerwca w miejscowości Gacki, w gminie Pińczów. Organizatorzy na potrzeby zabawy zamontują 50 nowych skrzynek. Ideą tegorocznego zlotu jest promocja terenów Ponidzia.
W tej chwili w całej Polsce zamontowanych jest około 60 tysięcy skrzynek geocachingowych. Do zabawy w poszukiwanie tego i wielu innych skarbów ukrytych na terenie województwa świętokrzyskiego można przyłączyć się za pośrednictwem portalu opencaching.pl. „Radiowa” skrzynka wciąż czeka na pierwszego znalazcę.