Samorządy poradzą sobie z przygotowaniem planowanej reformy oświaty uważa świętokrzyski kurator Kazimierz Mądzik. Jak powiedział na naszej antenie – zmiany dotyczą głównie spraw organizacyjnych. W miejsce obecnych gimnazjów powstanie 8-klasowa szkoła powszechna i 4-letnie liceum. Nauczyciele gimnazjów nie stracą pracy, ponieważ przejdą do wyższych klas szkół podstawowych albo do liceów. Aby ich przygotować do nowych zadań prowadzone będą kursy dokształcające.
Zdaniem gościa Radia Kielce samorządy powinny poradzić sobie także z organizacją zajęć. Nie wykluczone, że na terenach wiejskich będą powstawać szkoły powszechne z filiami. Najbliżej miejsca zamieszkania będą uczyć się najmłodsze dzieci, a starszych dowozić się będzie do głównego budynku.
Kurator nie potrafił dziś precyzyjnie określić jaka przyszłość czeka gimnazja niepubliczne. Jak powiedział, być może będą mogły przekształcać się w szkoły podstawowe z klasami 5-8 i prowadzić normalny nabór. Na razie nie ma rozporządzeń które jednoznacznie wskazywałyby możliwe rozwiązania.
Kurator nie obawia się także problemów, gdy w jednym roku do liceów pójdą uczniowie kończący gimnazja i ósme klasy. Jego zdaniem jest czas na przygotowanie się do tych zmian i można organizacyjnie rozwiązać tego typu problemy.
W jego opinii gimnazja nie sprawdziły się. Nauczyciele w tych szkołach wielokrotnie zwracali uwagę na problemy wychowawcze. Ponadto nauka np. języków obcych była mało efektywna bo uczniowie uczyli się od podstaw języka w gimnazjach. Wprowadzenie szkoły ośmioklasowej rozwiąże ten problem. Nauka języka będzie systematycznie prowadzone w kolejnych klasach.
Posłuchaj audycji: