Hrabia Henryk Łubieński oraz ziemianin Leon Przanowski są bohaterami ogromnego muralu zdobiącego budynek Izby Pamięci Cukrownictwa w Ostrowcu Świętokrzyskim. To wybitne postacie zasłużone dla polskiego cukrownictwa, ale i niepodległości kraju.
Szymon Smajdor, rzecznik prasowy Krajowej Grupy Spożywczej mówi, że mural ma wymiany 15 na 8 metrów. Wykonała go specjalistyczna firma zajmująca się tworzeniem malunków na ścianach. Użyta farba antysmogowa ma wchłaniać powstające w okolicy zanieczyszczenia. Jak dodaje rzecznik, obraz przedstawia osoby zasłużone dla Polski.
– To są osoby, które niejako inspirowały pokolenia cukrowników do rozwijania przemysłu cukrowniczego na ziemiach polskich. My to dziś kontynuujemy jako Krajowa Grupa Spożywcza, naszą domeną jest produkcja cukru i ciągle to rozwijamy – mówi Szymon Smajdor.
Waldemar Brociek, kustosz Izby Pamięci Cukrownictwa mówi, że po lewej stronie widzimy hrabiego Henryka Łubieńskiego, wiceprezesa Banku Polskiego, założyciela cukrowni w Guzowie i Częstocicach i prawdziwego biznesmena, który „rozkręcił” działalność m.in. cukrowniczą, ale też fajansową czy zbrojeniową.
Drugą postacią jest Leon Przanowski, który był ziemianinem i powstańcem styczniowym. Walczył między innymi w oddziale Dionizego Czachowskiego, jako adiutant. Był dowódcą 1. plutonu kawalerii w bitwach pod Panasówką i Batorzem. W 1869 roku wrócił z emigracji, został osadzony w więzieniu, później objęła go amnestia. Należał do komitetu organizacyjnego Towarzystwa Udziałowego Cukrowni Lublin. Został odznaczony Orderem Virtuti Militari. Na samym dole widać budynek cukrowni Izabelin w Glinojecku.
– Cukrownia została założona przez Józefa Jackowskiego w 1858 roku. 28 stycznia 1863 roku właśnie spod tego zakładu ruszył oddział powstańczy pod dowództwem kpt. Wolskiego do walki z Rosjanami. Oddział liczył ok. 260 osób a większość z nich to byli właśnie pracownicy cukrowni – mówi Waldemar Brociek. Założyciel Józef Jackowski był powstańcem styczniowym, naczelnikiem cywilnym powiatu przasnyskiego.
Mural na pół przedziela biało-czerwona flaga. Waldemar Brociek wyjaśnia, ze malunek ma pokazać wybitny wkład cukrowników w rozwój gospodarki, ale też odzyskanie niepodległości.
Powstanie muralu wsparło finansowo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Niepodległa”.