Przyśpieszenie modernizacji armii i reformę struktury dowodzenia zapowiedzieli prezydent Andrzej Duda i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Jak powiedział na naszej antenie senator Jarosław Rusiecki, przewodniczący senackiej komisji obrony – celem głowy państwa i szefa resortu obrony jest poprawa bezpieczeństwa i zwiększenie uczestnictwa polskich sił zbrojnych w Pakcie Północnoatlantyckim, który jest najlepszym zabezpieczeniem dla naszej obronności i pozycji w świecie.
Najważniejsze zadanie – to budowa nowoczesnych sił zbrojnych. Na ten cel z budżetu państwa ma być przeznaczone na stałe 2 procent, a w perspektywie do roku 2030 – 2,5 procent. Efektem ma być nowa, zawodowa dywizja po wschodniej stronie Wisły.
– Prezydent Andrzej Duda zapowiedział również powrót polskich żołnierzy na misje zagraniczne ONZ – przypomniał senator.
– To zadanie spowoduje wzrost znaczenia Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, które wypełnia swoją rolę szkoląc zarówno wojskowych, jak i funkcjonariuszy innych służb mundurowych oraz cywili. Polskie siły zbrojne w tej chwili uczestniczą w 10 misjach, w różnych obszarach budowania bezpieczeństwa w świecie, choć nie są to misje ONZ. W efekcie, liczba funkcjonariuszy na misjach ma być większa – powiedział gość Radia Kielce.
12 marca, w dniu 19 rocznicy przystąpienia Polski do NATO, grupa polskich parlamentarzystów odwiedziła główną siedzibę Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli.
– Ta wizyta pokazała, że Polska jest bardzo ważnym partnerem bezpieczeństwa, odbyła się z inicjatywy naszych największych sojuszników, czyli rządu amerykańskiego. Zadała jednocześnie kłam twierdzeniu, że jesteśmy izolowani. Rozmowy dotyczyły planowanego na lipiec w Brukseli szczytu NATO, na którym omówiony będzie jeden z największych współczesnych problemów – terroryzm, a także kwestie przeznaczenia 2 procent budżetu poszczególnych państw na obronność – poinformował senator.
Jarosław Rusiecki przypomniał, że Polska jest w grupie pięciu państw-liderów, przeznaczających najwięcej środków na cele obronne. Na szczycie omówiona zostanie także sprawa funkcjonowania wysuniętej grupy bojowej na wschodniej flance NATO – w Polsce, Estonii, na Łotwie i Litwie.
Posłuchaj Rozmowy Dnia: