Żywe drzewka królują w domach podczas świat Bożego Narodzenia. Cieszą oko, ale po świętach lądują w śmietnikach. Leśnicy przypominają tymczasem, że można dać im drugie życie.
Paweł Kosin z Nadleśnictwa Daleszyce przypomina, że istnieje wiele ekologicznych sposobów utylizacji drzewka. Można m.in. włożyć je do kompostownika, gdzie staną się składnikiem odżywczym dla roślin, zrobić z nich karmnik dla ptaków, czy zebrać igły i wykorzystać je do kąpieli lub użyć do zrobienia domowych kosmetyków.
– Ci którzy zdecydowali się na ciętą choinkę i mają kompostownik przy swoich domach, nie powinni mieć problemu z jej utylizacją. Natomiast, by przyspieszyć rozkład choinki w kompostowniku, wystarczy porozcinać drzewko na drobniejsze fragmenty. Gałęzie, czyli stroisz może posłużyć do okrywania roślin w naszych ogrodach. Igły z choinki można wykorzystać do kąpieli, wystarczy z nich zrobić wcześniej napar. Choinki są również często zbierane przez elektrociepłownie na biomasę – dodaje Paweł Kosin.
Świąteczne drzewko w doniczce można wykorzystać, sadząc je w ogrodzie, czy na działce. Leśnicy przestrzegają zarówno przed wyrzucaniem, jak i sadzeniem świątecznych drzewek w lasach.
– Musimy pamiętać, że duża część choinek, które mamy w domach to są gatunki obce dla naszej flory. Mogą mieć na sobie różnego rodzaju patogeny, niebezpieczne dla rodzimych lasów. Zaś jeżeli chodzi o choinki rosnące w doniczkach, to możemy oczywiście próbować je posadzić np. w przydomowych ogródkach, czy na działce. Najlepiej zrobić to na wiosnę. Wtedy jest dobry moment, bo zwykle gleba jest mokra i łatwiej się troszeczkę takie drzewko przyjmuje. Do tego czasu należy je przetrzymać w chłodniejszym miejscu, niż mieszkanie. Jeśli nie mamy takiego pomieszczenia, można wystawić drzewko na balkon, ale należy je okryć np. fizeliną, tak żeby zmniejszyć ryzyko oddziaływania bardzo niskich temperatur. Jeśli ktoś zdecyduje się na przesadzanie drzewka teraz, to ono ma mniejsze szanse przyjęcia się, ale jest to możliwe, ponieważ gleba nie jest zamarznięta – dodaje Paweł Kosin.
Renata Gruszczyńska, prezes Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Usług Komunalnych w Kielcach, przypomina że naszym obowiązkiem jest wyrzucanie drzewka zgodnie z prawem lub lokalnymi przepisami.
– Zarówno żywą choinkę jak i sztuczną, przed wrzuceniem do odpowiedniego kosza powinniśmy rozdrobnić, tak aby zmieściła się w pojemniku Jeżeli nie mamy takiej możliwości, powinniśmy ją oddać do punktu selektywnej zbiórki odpadów, który znajduje się w Kielcach przy ulicy Magazynowej – dodaje Renata Gruszczyńska.
Jeśli ktoś chce posadzić choinkę przed swoim blokiem, powinien skontaktować się ze spółdzielnią mieszkaniową i zapytać o teren, na którym może dokonać takiego nasadzenia.