Lekcje historyczne dla dzieci i młodzieży, wykłady dla seniorów, warsztaty, konkursy i wystawy. To tylko część wydarzeń, które będą towarzyszyć przyszłorocznym obchodom 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego organizowanych w Busku-Zdroju. Na ten cel Buskie Samorządowe Centrum Kultury otrzymało dofinansowanie w ramach programu „Powstanie Styczniowe 1863-1864″ ogłoszonego przez Biuro „Niepodległa”.
Jak informuje Anna Stępień z Buskiego Samorządowego Centrum Kultury, będą to wydarzenia, które mają upamiętnić największy zryw narodowowyzwoleńczy skierowany przeciwko rosyjskiemu zaborcy, a przede wszystkim popularyzować wiedzę na temat organizacji, przebiegu, skutków powstania styczniowego.
– Będą okazją do ukazania związku Buska-Zdroju z wydarzeniami powstania, a także przedstawią ówczesnych bohaterów związanych z regionem, którzy z determinacją dążyli do zrealizowania marzeń o wolnej i niepodległej Polsce, zasługując tym samym na upamiętnienie – mówi.
Jak dodaje Anna Stępień – w Busku jest np. ul. Uchnasta.
– Jak wiadomo Aleksander Uchnast w wieku 14 lat wstąpił do oddziału powstańczego, walcząc w latach 1863-1864 w lasach świętokrzyskich. W mieście jest też parafia św Brata Alberta – gdy 22 stycznia 1863 roku wybuchło powstanie, osiemnastoletni Adam Chmielowski, przyszły św. Brat Albert, razem z kolegami stworzył oddział Puławiaków i poszedł walczyć – przypomina.
Zorganizowana zostanie też gra terenowa – zaznacza Anna Stępień. Przedtem jednak zostanie wydana broszura informacyjna, zawierająca mapkę z oznaczonymi miejscami w Busku związanymi z powstaniem styczniowym.
– Szlak historyczny obejmie m.in. sanatorium „Mikołaj”. Tam znajdował się szpital dla powstańców, którzy brali udział w bitwie pod Grochowiskami. Ponadto miejsce między urzędem miejskim, a Zespołem Szkół Ponadpodstawowych im. Mikołaja Kopernika, gdzie w 1861 roku usypano kopiec i ustawiono krzyż nieociosany oraz Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP – świątynia, w której odprawiano nabożeństwa patriotyczne i to stamtąd wyruszyły manifestacje w 1861 roku – wymienia.
Odbędzie się też piknik historyczny obejmujący rekonstrukcję powstania i warsztaty. Pasjonaci rekonstruktorzy ukażą życie codzienne powstańca styczniowego. Będzie można zobaczyć m.in. wyposażenie powstańcze, repliki broni, ubiór patriotyczny, biżuterię oraz posłuchać opowieści z pamiętników powstańczych.
Maria Wiśniewska, dyrektor domu kultury liczy, że będzie to żywa lekcja historii, którą buszczanie już niebawem będą mogli doświadczyć, a przy okazji poznać dzieje narodu.
– W ramach projektu chcemy włączyć społeczność lokalną w obchody 160. rocznicy powstania styczniowego. Mam nadzieję, że chętnie będą uczestniczyć i popularyzować wydarzenia historyczne w naszym mieście – dodaje.
Ponadto ogłoszone zostaną dwa konkursy: plastyczny dla dzieci oraz konkurs literacki o powstaniu styczniowym dla seniorów. Z kolei na terenie przy Buskim Samorządowym Centrum Kultury oraz na tzw. Placu Artystów zostaną wyeksponowane dwie wystawy: „Walka 1864″ Artura Grottgera oraz wystawa „Święty Powstaniec – Adam Chmielowski”.
Wydarzenia te będą realizowane w przyszłym roku od stycznia do czerwca. Na ten cel placówka otrzymała dofinansowanie w kwocie 39 tys. zł. Spośród 586 wniosków, które wpłynęły do tegorocznej edycji programu, buski projekt zakwalifikował się na 59 miejscu z liczbą punktów aż 79.