Biblioteka Uniwersytetu Jana Kochanowskiego dostała około 250 tys. zł z Ministerstwa Edukacji i Nauki. Kielecka jednostka wyda te pieniądze na dwa projekty.
Jednym z nich jest digitalizacja i udostępnienie online polskich wydawnictw drugiego obiegu z lat 1976-1989. Są to często nielegalne wówczas publikacje, za których posiadanie ścigały komunistyczne władze PRL.
Andrzej Antoniak, dyrektor biblioteki mówi, że oprócz umożliwienia dostępu cyfrowego do zbiorów, ważna jest też ochrona tych pozycji.
– Są to dokumenty z drugiego obiegu wydawane w latach 70. i 80. ubiegłego wieku. Złej jakości papier, złej jakości druk, bardzo często powielaczowy. Dlatego chodzi nam głównie o zachowanie tych dokumentów zanim się rozlecą, nawet stojąc u nas na półkach – tłumaczy Andrzej Antoniak. Zdigitalizowane zostaną 623 obiekty, a żeby tego dokonać potrzebne będzie ponad 82 tys. skanów.
Drugim projektem jest kontynuacja rozbudowy cyfrowej bazy katalogu zasobów biblioteki. Zostanie utworzone 6 tys. nowych rekordów bibliograficznych, które obejmą wydawnictwa z lat 1950-2000. Andrzej Antoniak mówi, że ten projekt ułatwi osobom spoza Kielc dostęp do pozycji z biblioteki UJK.
– Opracowujemy książki własne, obcojęzyczne. Ale informacja o nich znajdzie się w katalogach centralnych. Czyli każdy w Polsce będzie mógł sprawdzić, czy dana książka jest w Bibliotece Uniwersyteckiej UJK i można ją wypożyczyć – wyjaśnia dyrektor.
Aby otrzymać ministerialne dofinansowanie, UJK musiał wyłożyć 30 tys. zł wkładu własnego. Za te pieniądze biblioteka chce kupić skanery i inny sprzęt, który pomoże w zapisywaniu cyfrowym książek i czasopism.