Dokładnie sto lat temu, 28 grudnia 1922 roku ówczesny premier, generał Władysław Sikorski podpisał dekret o ustanowieniu Kamiennej miastem. Pięć lat później przyjęło ono nazwę Skarżysko-Kamienna. Dziś (środa, 28 grudnia) miasto rozpoczęło obchody jubileuszowe.
Mszę w intencji Skarżyska i jego mieszkańców odprawił w Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej biskup radomski Marek Solarczyk. Później odbyła się uroczysta sesja rady miasta, podczas której był czas na przypomnienie historii, sylwetek honorowych obywateli oraz składanie gratulacji.
Prezydent Konrad Krönig mówił, że miasto z szacunkiem odnosi się do przeszłości, ale jednocześnie buduje swoją przyszłość.
– Prowadzone są inwestycje, które mają przyciągnąć przedsiębiorców, działają duże firmy wpływające na rozwój Skarżyska. Przykładem takich działań może być zakończona budowa wiaduktu nad torami, który znacznie poprawi komunikację w mieście – mówił.
Poseł Krzysztof Lipiec z Prawa i Sprawiedliwości, gratulując Skarżysku jubileuszu – mówił, że mieszkańcy miasta przez lata nie tylko budowali jego gospodarkę, ale też dbali o kraj.
– W okresie II wojny światowej, tu działało i oddało życie za ojczyznę wielu patriotów, związanych przede wszystkim z Armią Krajową. W okresie powojennym kwitło tu życie gospodarcze, kwitł przemysł zbrojeniowy, mieścił się drugi w Polsce węzeł kolejowy. Dziś także, miasto razem ze Starachowicami i Ostrowcem tworzy przemysłową dolinę Kamiennej. Gratuluję mieszkańcom tego pięknego jubileuszu i życzę, by miasto rozwijało się i dawało ludziom poczucie bezpieczeństwa – mówił parlamentarzysta.
Z kolei poseł Agata Wojtyszek z PiS przypomniała, że w ostatnich latach Skarżysko mogło przeprowadzić różne inwestycje, dzięki rządowym dotacjom.
– Skarżysko może sięgać po środki, jakich dotychczas nie było dla samorządów. Przykładem rozwoju jest nowy dworzec PKP, czy wiadukt nad torami – mówiła.
Skarżyszczanka, poseł Marzena Okła-Drewnowicz z Platformy Obywatelskiej zaznaczyła, że w mieście mieszka się dobrze.
– Bez względu na pewne niedociągnięcia, to jest nasz dom i dobrze nam się w tym domu mieszka, dlatego dziś świętujemy również my – skarżyszczanie – podkreślała.
Obchody jubileuszu będą uzupełnione wystawą w Muzeum im. Orła Białego, poświęconą honorowym obywatelom miasta, którzy byli wojskowymi i pokazem mody z okresu międzywojnia. Początek o godz. 17.00, wstęp jest wolny.