Na zakończenie roku i pierwszy dzień 2023 synoptycy zapowiadają bardzo wysoką temperaturę. 31 grudnia i 1 stycznia prognozowana temperatura maksymalna 15°C. Od 5 stycznia trochę chłodniej.
Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Europa południowa oraz południowo-wschodnia będzie pod wpływem wyżów. Na pozostałym obszarze pogodę kształtować będą niże z ośrodkami nad Morzem Norweskim oraz północno-zachodnim Atlantykiem wraz z układami frontów atmosferycznych. Polska będzie pod wpływem niżu znad Morza Północnego, w ciepłym powietrzu polarnym morskim.
W czwartek (29 grudnia) zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami, głównie na zachodzie i północy, przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 4-5 st.C na wschodzie i Podhalu, około 7 st.C w centrum, do 10-11 st.C na zachodzie. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny i porywisty, na wybrzeżu 60 km/h, a na obszarach podgórskich do 75 km/h, południowo-zachodni. W szczytowych partiach Sudetów porywy wiatru do 110 km/h, w Karpatach do 80 km/h.
Od czwartku niż Janina z centrum przemieszczającym się nad Morzem Północnym zacznie coraz bardziej wpływać na pogodę w całym kraju. Wir zacznie zaciągać cieplejsze powietrze polarne znad południowo-zachodniej Europy. Napływ cieplejszej masy powietrza od zachodu i południowego zachodu Polski nastąpi już nad ranem w Sylwestra. W województwie lubuskim temperatury bardzo szybko wzrosną do 11°C. W sobotę będzie następować zdecydowana adwekcja cieplejszej masy powietrza i w Polsce zachodniej temperatury wzrosną lokalnie do 17°C. Najcieplejszym województwem będzie województwo lubuskie.
W sylwestrową noc bardzo ciepło w Polsce zachodniej, centralnej i w północno wschodniej – temperatury od 10 do 13°C, najzimniej na południowym wschodzie od 2 do 6°C. W Nowy Rok praktycznie w całym kraju od 12 do 14°C. Jedynie w górach 5 – 6 °C oraz na wybrzeżu 6 do 7°C.
Od poniedziałku (2 stycznia) powoli zacznie się ochładzać. Nie będzie to gwałtowne ochłodzenia, ale w okolicach święta Trzech Króli może powrócić lekki mróz.