Wystawa poświęcona honorowym obywatelom miasta zwieńczyła jubileuszowe obchody setnej rocznicy ustanowienia Skarżyska miastem. Zorganizowano ją w Muzeum im. Orła Białego. Jak podkreśla jego dyrektor Grzegorz Bień, w ciągu stu lat istnienia tytuł honorowego obywatela nadano osiem razy.
– Byli to ludzie różnych profesji i osiągnięć. Tacy, którzy jak Józef Piłsudski odcisnęli swój ślad na polityce krajowej i międzynarodowej, naukowcy jak ks. prof. Włodzimierz Sedlak – twórca polskiej bioelektroniki, czy w końcu biskup Edward Materski, twórca naszej Ostrej Bramy. My poszliśmy po linii wojskowej, bo nasze muzeum gromadzi pamiątki militarne. Stąd na wystawie prezentujemy postacie gen. Antoniego Hedy „Szarego”, kapitana Władysława Stopińskiego – westerplatczyka czy w końcu płk. Henryka Czecha „Śmigłego” – wymienia.
Wernisaż wystawy był okazją do prezentacji świata sprzed stu lat. W budynku głównym Muzeum odtworzono salonik z okresu międzywojnia, przygotowano też specjalny pokaz mody z lat dwudziestych ubiegłego wieku. Pięć sukienek wzorowanych na wykrojach z dawnych czasopism przygotowała Katarzyna Łukasik:
– Szukałam wzorów sukienek sprzed wieku, trzeba było dobrać materiały i kolory stosowane w tamtym okresie. Trzeba pamiętać, że to były biedne czasy, wiele ubrań powstawało z tanich materiałów, często z odzysku, nawet z worków. Dziś jednak prezentujemy ubrania wieczorowe, charakterystyczne dla wyższych sfer, stąd satyna, pióra, czy perły. Trzeba pamiętać, że moda tamtego okresu była bardzo kobieca, a cała stylizacja uzupełniana była o dodatki – opaski przylegające do włosów, długie korale czy cygaretki, w których kobiety paliły papierosy – opowiada.
Zaprezentowano także stroje męskie. Jeden z nich to garnitur z pracowni krawieckiej, a drugi to smoking wypożyczony specjalnie na wystawę. Wszystkie stroje będą prezentowane na wystawie w Muzeum im. Orła Białego.