Rok 2023, w Kazimierzy Wielkiej będzie Rokiem Pamięci Bohaterów Ziemi Kazimierskiej. Taką decyzję, jednogłośnie podjęła rada miasta.
Z wnioskiem wystąpił burmistrz Adam Bodzioch, który podkreślił, że inicjatywa ta przyczyni się do uhonorowania postaci znanych i nieznanych, wywodzących się lub działających na ziemi kazimierskiej. Dodał, że długa i bogata historia miasta i okolic wykreowała wiele znamienitych postaci, z których dziś bierzemy przykład i nazywamy ich lokalnymi bohaterami.
– Żyli oni wśród naszych przodków, pochodzili z różnych środowisk, ale łączyło ich jedno, działali na rzecz i dla dobra naszego miasta, lokalnych społeczności, oraz dla dobra Ojczyzny, niejednokrotnie oddając dla niej życie. To forma przywrócenia pamięci i zasłużonego miejsca w historii naszego miasta i gminy bohaterom walki o wolność, godność i niepodległość – mówił.
Radni jednogłośnie zaakceptowali projekt uchwały. Mówili, że pamięć o bohaterach jest niezwykle ważna i potrzebna, głównie dla przyszłych pokoleń. Wioletta Wójcik apelowała jednak, aby w obchody roku zaangażować wszystkie szkoły w gminie.
– To właśnie młodzież, tak jak nikt, angażuje się w tego typu przedsięwzięcia. Można byłoby zorganizować np. międzyszkolny konkurs wiedzy lub literacki – mówiła.
W 2023 roku zorganizowany zostanie cykl wydarzeń kulturalnych i historycznych, w tym prelekcji, paneli z udziałem osób, które przybliżą mieszkańcom Kazimierzy Wielkiej sylwetki i historie lokalnych bohaterów.
W tym gronie znalazł się np. legendarny mjr Henryk Dobrzański „Hubal” – pierwszy dowódca partyzancki w okresie II wojny światowej. Był rodzinnie związany z miejscowością Plechów, z której pochodziła jego żona Zofia Zakrzeńska. Z ziemią kazimierską związani są m.in. żołnierze września ’39 roku, którzy polegli na polach gabułtowskich oraz obrońcy Westerplatte – Stefan Gajda, który w czasie obrony był celowniczym CKM oraz Jan Stradomski, pośmiertnie odznaczony Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari.