Łopuszno od 1 stycznia 2023 roku będzie miastem. Jakie perspektywy otworzą się wraz z nowym rokiem przed mieszkańcami?
Zdaniem przyszłej burmistrz Ireny Marcisz, zmiana statusu miejscowości, to nowe perspektywy rozwoju.
– W nowym programowaniu unijnym na lata 2021-2027 przewidziana została możliwość pozyskiwania pieniędzy unijnych na rozwój małych miasteczek. Liczymy na to, że kolejne fundusze spłyną do Łopuszna. Konsultacje społeczne jasno pokazały że mieszkańcy chcą zmiany. 80 proc. mieszkańców uznało, że zasługuje na to, aby ta urokliwa miejscowość stała się miastem. Podstawą do tego jest oczywiście szereg inwestycji, które były realizowane w naszej miejscowości – mówi Irena Marcisz.
Rozbudowa targowiska, cykliczny kiermasz produktów lokalnych, nowy punkt rowerowy, czy rozbudowa świetlicy, która ma stać się nowym centrum kultury, między innymi takie zmiany czekają mieszkańców Łopuszna.
– Największa inwestycja to oczywiście targowisko. Zakończymy ją we wrześniu. Budujemy estradę, punkt gastronomiczny, a w dalszej perspektywie planujemy również otworzyć giełdę samochodową. Łopuszno otrzyma piękne Centrum Kultury. Mieszkańcy zasługują na to, są bardzo aktywni, jest mnóstwo stowarzyszeń. Będzie punkt rowerowy, dość okazały z grillem i z miejscami postojowymi. Planujemy w 2023 roku zmienić charakter naszych basenów, z otwartych na częściowo zamknięte, by można było się z nich cieszyć kilka miesięcy dłużej – dodaje Irena Marcisz.
Wójt zapowiada, że wraz z uzyskaniem praw miejskich, nie zmieni się wysokość podatków.
– Takie obawy zawsze muszą towarzyszyć tego typu zmianom, to naturalna sprawa, więc nie ma się co dziwić. Podczas ostatniej sesji, zakomunikowałam moim mieszkańcom, że nie podnosimy żadnych stawek. Pozostają podatki na tym samym poziomie. Mieszkańcy również nie będą musieli zmieniać swoich dowodów, tylko urząd zmienił pieczątki, a 1 stycznia zmieni się napis, który widnieje na ścianie urzędu.
Choć mieszkańcy gminy Łopuszno są podzieleni, zdecydowana większość cieszy się że przywitają Nowy Rok nie jako wieś, a miasto.
– Zmiany są dobre i potrzebne. Trzeba się cieszyć, mamy rezolutną wójt, za chwilę burmistrz, to będzie dobrze. Trzeba poczekać zobaczyć jak to wszystko się rozwinie, ale panują pozytywne nastroje – mówi mieszkanka Łopuszna, pani Bożena.
– Niespecjalnie się cieszę, wydaje mi się, ze Łopuszno jest za małe, zbyt mało mieszkańców, by być miastem. Pewnie i tak wzrosną podatki i będziemy więcej płacić – mówi pan Grzegorz.
– Moim zdaniem to wszystko jest co potrzeba, żeby Łopuszno było miastem. Trzeba się cieszyć. Moja synowa przeprowadziła się dopiero co na wieś, a Nowy Rok powita jako mieszkanka miasta – mówi kolejny mieszkaniec.
Łopuszno jest stolicą gminy. Ma 1454 mieszkańców. Gmina liczy niespełna 200 kilometrów kwadratowych, a w jej skład wchodzi 27 sołectw. Gminę zamieszkuje 9 tys. mieszkańców. W sumie od 1 stycznia 2023 roku, w Polsce status miasta uzyska 15 miejscowości, w tym dwie świętokrzyskie – Łopuszno i Piekoszów.