Coraz mniej dzieci rodzi się w kieleckich szpitalach. W stosunku do roku ubiegłego, w 2022 w Wojewódzkim Szpitalu Wojewódzkim oraz Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka na świat przyszło o 200 maluchów mniej.
W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach urodziło się w sumie 2030 dzieci – informuje Grzegorz Świercz, kierownik kliniki położnictwa i ginekologii. Jak się okazuje połowa porodów odbyła się za pomocą cesarskiego cięcia.
– To co obserwujemy, to wzrost liczby ciąż mnogich. Co prawda nie odnotowaliśmy narodzin trojaczków, ale w 2022 roku urodziło nam się więcej bliźniaków, co jest spowodowane tym, że rodzą coraz starsze pacjentki. One częściej też wymagają różnych form terapii w tym hormonalnych, co powoduje zwiększenie liczby ciąż mnogich – wyjaśnia dr Grzegorz Świercz.
Lekarze ze szpitala na Czarnowie w tym roku przyjęli ponad 50 ciąż bliźniaczych Natomiast najmniejsze dziecko, jakie przyszło na świat w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach ważyło 430 gramów i po kilku miesiącach intensywnej opieki, w dobrym stanie zostało wypisane do domu.
Z kolei w Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka w Kielcach w 2022 roku na świat przyszło 1,8 tys. dzieci.
– To o 200 mniej niż w 2021 roku. W naszym szpitalu w tym roku urodziło się 30 par bliźniąt. W sumie na świat przyszło prawie 860 dziewczynek i ponad 940 chłopców – mówi dyrektor placówki Rafał Szpak.
Najmniejsze dziecko, jakie urodziło się w szpitalu przy ulicy Prostej i zostało wypisane do domu ważyło nieco ponad 500 gramów.
Z kolei w Szpitalu Kieleckim na świat przyszło około 800 dzieci, w tym kilkanaście par bliźniąt.
Zarówno szpital przy ulicy Prostej, jak i klinika położnictwa i ginekologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach posiadają najwyższy, trzeci stopień referencyjności.
To oznacza, że placówki te posiadają najbardziej zaawansowane oddziały przygotowane do przyjęcia kobiet o wysokim zagrożeniu ciąży oraz do opieki zarówno nad matką, jak i jej dzieckiem na światowym poziomie.