Policjanci mają nowe legitymacje służbowe. Chociaż w porównaniu do poprzednich różnią się detalami, warto wiedzieć jak wyglądają.
Mł. asp. Maciej Ślusarczyk z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach informuje, że można poprosić funkcjonariusza o okazanie legitymacji służbowej podczas kontroli drogowej.
– Po zatrzymaniu pojazdu policjant podaje stopień, imię i nazwisko oraz przyczynę zatrzymania. Kiedy jest umundurowany okazuje legitymację na żądanie uczestnika ruchu drogowego – mówi.
Nowy wzór legitymacji wygląda bardzo podobnie do poprzedniego. Różni się jednak rozmiarem czcionki oraz sposobem rozmieszczenia nazw jednostek organizacyjnych. Przerobiono też zabezpieczenia przed fałszerstwem. Szata graficzna została utrzymana w kolorze czerwono-niebieskim. Wymieniono jednak hologramy.
Nowe legitymacje policjantów mają formę spersonalizowanej karty identyfikacyjnej, wykonanej z wielowarstwowego poliwęglanu, personalizowanego metodą grawerowania laserowego. Dokumenty zawierają zabezpieczenia przed fałszerstwem m.in. mikrodruki, tłoczenie powierzchni, napis wykonany optycznie zmienną farbą, czy tzw. linie giloszowe, czyli cienkie, krzywe linie, zestawione w różnorodnych kombinacjach.
Awers nowego dokumentu posiada tło w kolorze czerwono-niebieskim. W jego górnej części znajduje się wizerunek orła i napis „Policja”, poniżej którego znajduje się nazwa jednostki organizacyjnej policji, w której funkcjonariusz pełni służbę.
W środkowej części na legitymacji umieszczono zdjęcie policjanta, a na wysokości jego twarzy znajdują się: gwiazda policyjna, numer legitymacji z trzyliterowym oznaczeniem serii oraz sześciocyfrową numeracją karty i data ważności dokumentu.
Na rewersie nowej policyjnej legitymacji jest napis informujący o organie wydającym dokument oraz w zależności od kąta widzenia zdjęcie policjanta lub litery RP, a także napis „Policja”.