Rząd przyjął dziś (wtorek, 3 stycznia) projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej. Poinformował o tym minister zdrowia Adam Niedzielski. Zapewnił, że rząd chce wdrożyć projekt jak najszybciej. Projekt przewiduje m.in., że poszczególne etapy leczenia onkologicznego będą przebiegać według ściśle określonych standardów, przy współpracy specjalistów różnych dziedzin.
Celem sieci jest poprawa jakości diagnostyki i leczenia, obejmującego także rehabilitację, pełną informację o dostępności do świadczeń oraz powołanie koordynatorów, którzy będą prowadzić chorego przez cały okres terapii. Pilotaż sieci rozpoczął się w lutym 2019 roku w Kielcach i Wrocławiu.
Profesor Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii informuje, że pilotaż został wdrożony głównie z myślą o pacjentach, ale także i lekarzach. Ma na celu kompleksową opiekę nad chorym w jednym miejscu.
– Musi być zespół, zarówno radiologów, patologów, chirurgów, onkologów klinicznych, radioterapeutów, rehabilitantów i psychologów, którzy razem pochylają się nad pacjentem. Oni decydują, jaka jest najlepsza droga leczenia. Idea sieci jest taka, że pod jednym dachem, pacjent otrzymuje pełną diagnostykę, terapię, rehabilitację i psychoterapię. Pacjent nie musi krążyć po różnych placówkach – wyjaśnia prof. Stanisław Góźdź.
Sieć onkologiczna zakłada również, że chory będzie miał swojego koordynatora – przewodnika, który pod swoją opieką będzie mieć maksymalnie 40 chorych i tych pacjentów koordynator będzie prowadzić w trakcie ścieżki diagnostyczno – terapeutycznej. Będzie odpowiedzialny m.in. za umawianie wizyt do poszczególnych specjalistów, wyjaśnia prof. Stanisław Góźdź.
– Dla nas najważniejsze jest to, by pacjent nie był wolnym elektronem, który odbija się od szeregu drzwi i nie może się nigdzie dostać. Dlatego jedną z głównych zasad sieci onkologicznej i naszego pilotażu jest to, że pacjent posiada swojego koordynatora leczenia. Taka osoba prowadzi go za rękę przez diagnostykę i leczenie onkologiczne. Koordynator będzie również przypominał, jakie jeszcze badania musi pacjent wykonać, czy terminy wizyt u specjalisty lub przyjęcia do szpitala – dodał prof. Stanisław Góźdź.
Program pilotażowy sieci onkologicznej uruchomiony został 1 lutego 2019 roku w Kielcach i we Wrocławiu. Pod koniec 2019 roku poszerzono go o województwo podlaskie i pomorskie. Rocznie około 180 tys. Polaków otrzymuje diagnozę o nowotworze złośliwym.