W 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak zatwierdzi w środę (4 stycznia) umowę na dostawę dla Wojska Polskiego 116 czołgów M1A1 Abrams. Pojazdy te będą stanowić uzupełnienie dla zamówionych wcześniej 250 czołgów Abrams w wersji M1A2 SEPv3.
W skład pakietu logistycznego, jak informuje MON, wchodzi zapas części zamiennych i eksploatacyjnych oraz sprzęt na potrzeby obsługi czołgów, a także mobilne kontenerowe warsztaty naprawy uzbrojenia i urządzenia diagnostyczne. Pakiet szkoleniowy obejmuje kompleksowe szkolenie instruktorów, załóg i personelu technicznego.
„Kontrakt stanowi pierwszy etap realizacji projektu, który obejmuje również znaczącą liczbę nowoczesnych typów amunicji bojowej, a także amunicji szkolnej, zgodnie z zatwierdzonym przez Kongres Stanów Zjednoczonych maksymalnym zakresem zamówienia. Powyższe zamówienia, w tym na amunicję przeciwpancerną podkalibrową, czy wielozadaniową amunicję programowalną, będą realizowane sukcesywnie” – poinformowało MON.
Resort podał, że całkowita wartość umowy wynosi 1,4 mld dolarów netto, z czego blisko 200 mln dolarów jest finansowane przez stronę amerykańską w ramach przyznanych Polsce środków pomocowych. Dostawy czołgów i sprzętu mają rozpocząć się w bieżącym roku i zakończyć się do końca 2024 r.
Pod koniec kwietnia 2022 r. Polska w ramach dostaw uzbrojenia na Ukrainę przekazała ponad 240 zmodyfikowanych czołgów T-72. Szef MON poinformował w lipcu ub.r., że Polska uzgodniła z USA umowę kupna 116 używanych czołgów Abrams, które uzupełnią wyposażenie WP.
Zamówione czołgi wejdą na wyposażenie 18. Dywizji Zmechanizowanej, w której skład wchodzi m.in. 1. Warszawska Brygada Pancerna. Jednostki dywizji rozlokowane są we wschodniej części kraju – m.in. Lublinie, Rzeszowie, podzamojskim Sitańcu czy podkarpackiej Nowej Dębie. Dowództwo jednostki mieści się w Siedlcach.
Wyposażeniem 18. Dywizji stać się mają również zamówione w kwietniu 2022 w liczbie 250 sztuk roku czołgi Abrams w nowszej wersji SEPv3, które dostarczone mają być w latach 2025-2026. Czołgi te zostały zamówione za kwotę 4,75 mld dolarów, także ze sprzętem towarzyszącym, obejmującym 26 wozów zabezpieczenia technicznego M88A2 Hercules i 17 mostów towarzyszących M1074 Joint Assault Bridge, a także pakietem szkoleniowym i logistycznym oraz zapasem amunicji.
„W miarę możliwości terminy dostaw pierwszych wozów zostaną przyspieszone. W 2022 r. na podstawie odrębnego porozumienia Armia Stanów Zjednoczonych przemieściła na terytorium Polski 28 czołgów M1A2 SEP v.2 ABRAMS wraz z instruktorami do szkolenia polskich załóg, w ramach Akademii Abrams, uruchomionej w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu” – zaznacza również w komunikacie MON.