Pińczów przygotowuje się do uczczenia przypadającej w tym roku 160. rocznicy Powstania Styczniowego.
Jednym z trzech wydarzeń, które mają upamiętnić największy zryw narodowy będzie Rajd Weterana. Około 15-kilometrowy spacer historyczny zaplanowano na 20 stycznia, mówi Justyna Dziadek, dyrektor Muzeum Regionalnego w Pińczowie.
– Rozpocznie się przed Muzeum Regionalnym w Pińczowie. Następnie drogą polną udamy się na Grochowiska. Po drodze zatrzymamy się przy ważnych punktach – miejscach związanych z powstaniem styczniowym m.in. przy mogile powstańców. W rajdzie mogą wziąć udział wszyscy chętni. Zachęcamy młodzież, harcerzy – mówi.
Po kilkuletniej przerwie na pola w Grochowiskach powróci inscenizacja zwycięskiej dla Polaków i najkrwawszej bitwy Powstania Styczniowego. 18 marca grupy rekonstrukcyjne przedstawią sceny batalistyczne związane z tym wydarzeniem. Dotychczas w inscenizacji uczestniczyło prawie 100 osób. Wśród nich był m.in. oddział Żuawów Śmierci z Buska-Zdroju pod dowództwem Roberta Osińskiego, a także grupy rekonstrukcyjne ze Staszowa, Małogoszcza oraz grupa jeźdźców z Kieleckiego Szwadronu Kawalerii.
– Dzięki dotacji, grup rekonstrukcyjnych będzie zdecydowanie więcej. Na specjalnie ustawionym telebimie widzowie będą mogli zobaczyć bitwę powstańców styczniowych z Moskalami – dodaje.
Z kolei na 10 marca zaplanowana została konferencja naukowa z udziałem historyków, profesorów i wykładowców z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach m.in. prof. dr hab. Adama Massalskiego, prof. dr hab. Wiesława Cabana czy Lidię Michalską-Bracha.
Historycy przybliżą bohaterów związanych z regionem, którzy z determinacją dążyli do zrealizowania marzeń o wolnej i niepodległej Polsce. Mowa tu o m.in. Aleksandrze Wielkopolskim, czy Marianie Langiewiczu.
Na realizacje wydarzeń Muzeum Regionalne w Pińczowie otrzymało 59 tys. zł z rządowego programu „Niepodległa”.