Mieszkańcy Świętokrzyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej nie zgadzają się, aby przed ich oknami przy ul. Warszawskiej w Kielcach wyrósł 11-kondygnacyjny wieżowiec. O planowanej budowie ponad 30-metrowego budynku dyskutowano w środowym programie „Interwencja”.
„Warszawskie Wzgórze”, tak ma nazywać się nowa inwestycja, ma być usytuowane w pobliżu skrzyżowania ulic: Warszawskiej z Turystyczną, na działce po dawnym PKO Banku Polskim. Ma tu powstać obiekt, który pomieściłby ponad 80 mieszkań i 8 lokali usługowych na parterze.
Licznie zgromadzeni podczas audycji mieszkańcy (przybyło około 60 osób) zaznaczali, że inwestycja spowoduje pogorszenie warunków mieszkaniowych. Najbardziej odczują to lokatorzy z najbliższego sąsiedztwa, bo wysoki blok znacznie ograniczy im dostęp do światła słonecznego. W blokach powstałych w latach 70. budowano niewielkie mieszkania z oknami tylko na jedną stronę. Lokatorzy z niższych kondygnacji praktycznie przez cały dzień będą mieli ciemno. Mieszkańcy zwracali też uwagę, że budowa jeszcze pogorszy i tak trudną sytuację z parkowaniem samochodów. Już teraz są problemy, a powstanie nowego obiektu pogłębi tę sytuację. Jest co prawda przewidziany parking podziemny, ale dla wszystkich lokatorów, którzy często mają więcej niż jeden samochód na mieszkanie. Zatem miejsc może nie wystarczyć.
Mieszkańcy bloku przy ul. Nałkowskiej 4 nie są przeciwni inwestycji. Chcą jedynie, by nowy blok miał taką wysokość, jak budynki z najbliższego otoczenia. Cztery piętra byłyby ich zdaniem do zaakceptowania, ale wyższy budynek będzie uciążliwy.
Jak powiedział Jerzy Moćko, prezes Świętokrzyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, spółdzielnia nie zgadza się na takie sąsiedztwo. Prezes zaznaczył, że zrobi wszystko, by budynek w zaproponowanym projekcie w tym miejscu nie stanął. Jerzy Moćko dodał, że gdyby grunt można było po przystępnej cenie odkupić, zrobiłby to w tej chwili.
Zdzisław Łakomiec, przewodniczący Komisji Ładu Przestrzennego i Gospodarki Nieruchomościami kieleckiego ratusza powiedział, że dokumenty dotyczące inwestycji wpłynęły niedawno. Urzędnicy mają czas na ich rozpatrzenie i po zapoznaniu się ze szczegółami dotyczącymi inwestycji, podejmą decyzję. Zapewnił jednak, że będą się uważnie wsłuchiwać w głos mieszkańców i nie podejmą decyzji, która skrzywdziłaby ludzi mieszkających tu od ponad 40 lat.
Inwestycja może powstać w ramach tak zwanej ustawy lex deweloper. Zapisy tej ustawy mają usprawnić proces wydawania decyzji administracyjnych potrzebnych do realizacji nowych inwestycji mieszkaniowych. Ewa Cisowska, która reprezentowała inwestora, czyli spółkę Kopalnia Granitu Kamienna Góra powiedziała, że wszystkim zależy na zachowaniu dobrych relacji z mieszkańcami sąsiednich bloków. Dlatego w połowie grudnia zorganizowano otwarte konsultacje społeczne, by poinformować o zamiarach. Zapewniła, że inwestor będzie się wsłuchiwał zarówno w głos mieszkańców, jak i spółdzielni i spróbuje znaleźć kompromisowe rozwiązanie, które nie będzie kością niezgody. Ewa Cisowska powiedziała, że ustawa lex deweloper daje możliwość wybudowania nawet 21-kondygnacyjnego budynku, jednak KGMG, nie ma takiego zamiaru.
Oświadczenie inwestora inwestycji mieszkaniowej „Warszawskie Wzgórze”
Szanowni Państwo,
Przekazujemy Państwu przygotowaną przez Ośrodek Badawczy Dobra Opinia skróconą wersję raportu z konsultacji społecznych w sprawie planowanej inwestycji mieszkaniowej przy ul. Warszawskiej w Kielcach „Warszawskie Wzgórze” realizowanej w trybie ustawy z 5 lipca 2018 roku o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących „lex deweloper”. Dokument może zostać udostępniony w domenie publicznej.
Jednocześnie informujemy, iż na obecnym etapie prac związanych z przygotowaniem przedmiotowej inwestycji mieszkaniowej grupa inwestorska KGKG Sp. z o.o. poddaje analizie wszystkie opinie zgłoszone przez zainteresowane strony w procesie konsultacji społecznych. W najbliższym czasie przeprowadzimy także serię dodatkowych spotkań z radnymi z poszczególnych klubów radnych w Radzie Miasta Kielce.
Naszą ambicją jest zbudowanie kompromisu wokół planowanej inwestycji. Skupiamy się na opracowaniu optymalnej dla wszystkich interesariuszy koncepcji urbanistyczno-architektonicznej obiektu „Warszawskie Wzgórze”. Dokładamy starań, by ostateczny kształt projektowanego budynku uwzględniał prawa właściciela nieruchomości do zagospodarowania jej w sposób zgodny z obowiązującą w Polsce legislacją, a zarazem spełniał oczekiwania mieszkańców bloku przy ul. Nałkowskiej 4 w zakresie utrzymania dotychczasowych warunków życiowych.
Przygotowujemy również pakiet wartości dodanej, który wzbogaci i uatrakcyjni najbliższą przestrzeń osiedlową o nowe elementy inwestycyjne zgodnie z sugestiami przekazanymi przez mieszkańców, spółdzielnię i radnych w trakcie konsultacji społecznych.
Po sfinalizowaniu prac zaprezentujemy projekt opinii publicznej.
Prezes Zarządu KGKG Sp. z o.o. Paweł Żeleźniewicz
Warszawskie Wzgórze. Raport z konsultacji społecznych
Warszawskie Wzgórze raport z konsultacji społecznych