6 stycznia Orszaki Trzech Króli przejdą przez wiele miejscowości w województwie świętokrzyskim. Święto Objawienia Pańskiego odbywać się będą pod wspólnym hasłem: „Niechaj prowadzi nas gwiazda”.
KIELCE
Orszak Trzech Króli tradycyjnie przejdzie ulicami stolicy regionu. Formowanie orszaku rozpocznie się o godzinie 12.00 na placu przed Wojewódzkim Domem Kultury. Stąd, pół godziny później, uczestnicy wyruszą w kierunku bazyliki katedralnej. O godz. 13.00 w katedrze rozpocznie się msza święta pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji kieleckiej, Mariana Florczyka.
Jak co roku w kieleckich orszakach, w rolę Mędrów ze Wschodu wcielą się znane postaci. W tym roku królami będą: Andrzej Bętkowski – marszałek województwa świętokrzyskiego oraz Tadeusz Dziedzic – wiceprezes klubu Industria Kielce. Natomiast trzecią osobą jest Oleg Sakajev – uchodźca z Ukrainy.
Po mszy świętej, Trzej Królowie wraz z wiernymi udadzą się na plac świętego Jana Pawła II, gdzie odbędzie się wspólne kolędowanie. Na najmłodszych będzie czekał upominek. W tym roku o oprawę muzyczną wydarzenia zadbają klerycy z kieleckiego Wyższego Seminarium Duchownego.
BRZEZINKI (gm. MASŁÓW)
W piątek, 6 stycznia, pod hasłem „Niechaj prowadzi nas gwiazda”, Orszak Trzech Króli przejdzie przez Brzezinki. Po raz kolejny wydarzenie organizowane jest przez parafię NMP Królowej Świata w Brzezinkach i Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach ze wsparciem Fundacji Orszak Trzech Króli.
Mieszkańcy poszczególnych miejscowości spotkają się w swoich orszakach w różnych punktach Brzezinek. Orszak Czerwony z królem Kacprem, który zasilą mieszkańcy Barczy i Klonowa oraz zespół Barczanki ruszy sprzed kompleksu sportowego.
Orszak Zielony z królem Melchiorem z mieszkańcami Ciekot i Mąchocic-Scholasterii oraz członkami Zespołów Pieśni i Tańca Ciekoty i Żeromszczyzna spotka się na parkingu przy cmentarzu.
Orszak Niebieski z królem Baltazarem z mieszkańcami Brzezinek ruszy z okolic Mini Marketu ABC wraz z zespołem Brzezinianki.
Wszystkie orszaki wyjdą jednocześnie o godz. 11.15, by spotkać się na placu przed kościołem. Tam królowie złożą pokłon Jezusowi w stajence. Dalsza część wydarzenia odbędzie się w kościele, gdzie z koncertem kolęd wystąpi grupa Andrzej i Przyjaciele. Kolędować będą również: Barczanki, Brzezinianki i Zespół Pieśni i Tańca Ciekoty. Wydarzenie zakończy msza święta o godz. 12.00.
Dla uczestników pochodów zostaną przygotowane bezpłatne śpiewniki, korony oraz okolicznościowe naklejki.
W rolach królów tradycyjnie pojawią się: Roman Kołomański, Andrzej Bawół oraz Mirosław Piwko.
Scenkę z pokłonem na placu przed kościołem poprowadzi Kazimiera Kołomańska, która od lat koordynuje orszak w Brzezinkach.
CHMIELNIK
Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Chmielniku oraz Rycerze Kolumba rady nr 15416 zapraszają 6 stycznia na Orszak Trzech Króli w Chmielniku.
Tradycyjnie parafianie wraz z Mędrcami ze Wschodu wyruszą o godz. 11.35 sprzed wyznaczonych miejsc w Chmielniku (sklep GS przy ul. Piastów, Gęsia Studnia przy Banku Spółdzielczym oraz blok przy osiedlu Dygasińskiego), by spotkać się na rynku i wyruszyć wspólnie do kościoła.
W tym roku w role królów wcielą się osoby działające w wspólnotach parafialnych: Domowy Kościół, Wspólnota w Mocy Ducha oraz Rycerze Kolumba.
KAZIMIERZA WIELKA
Uroczystości Objawienia Pańskiego w formie radosnego orszaku wierni będą obchodzić w Kazimierzy Wielkiej. Zapoczątkuje je msza święta, która zostanie odprawiona o godz. 10.30 w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego. Przemarsz Orszaku Trzech Króli nastąpi o godz. 11.30. Wszyscy otrzymają korony i śpiewniki.
W królewskim orszaku już po raz kolejny symboliczne szaty przybierze poseł PiS Krzysztof Lipiec. W orszaku będą mu towarzyszyli Jarosław Klimczyk, zarządca kazimierskiego cmentarza parafialnego oraz ks. Krzysztof Gibas wikariusz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej.
Parafia zaprasza również do wspólnego kolędowania przed msza św. o godz. 16.00 razem z Kazimierskim Klubem Seniora.
KOŃSKIE
W Końskich po raz kolejny ulicami miasta przejdzie Orszak Trzech Króli. Trzy koneckie parafie: p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, p.w. Świętego Mikołaja i p.w. Chrystusa Odkupiciela zorganizowały w po mszach południowych, o godz. 12.00 wymarsz w kierunki rynku przy Placu Kościuszki. Każdy z uczestników może liczyć na korony i chorągiewki od organizatorów, mile widziane też własne kostiumy.
Parafia p.w. Matki Bożej Nieustającej pomocy będzie orszakiem niebieskim, reprezentującym kontynent afrykański, parafia p.w. Chrystusa Odkupiciela, jako orszak zielony będzie reprezentować mędrców z Azji, z kolei parafia Świętego Mikołaja, w kolorze czerwony będzie Europą. Wszystkie trzy orszaki spotkają się przy scenie na Rynku, gdzie zorganizowano wspólne kolędowanie, jasełka i pokłon trzech króli.
KOPRZYWNICA
Po raz pierwszy Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Koprzywnicy.
Jak powiedziała Anna Paluch, jedna z głównych organizatorek reprezentująca Komitet Organizacyjny Marszu dla Życia, wzorem innych miejscowości mieszkańcy Koprzywnicy także chcą wspólnie kolędować i wspólnie pokłonić się nowonarodzonemu Dzieciątku.
Orszak wyjdzie po mszy o godz. 12.00 z kościoła św. Floriana. Zebrani pójdą w kierunku szopki znajdującej się w rynku miasta. W postaci Trzech Króli wcielą się mieszkańcy: Roman Pruś jako Melchior, Wojciech Rzepka jako Baltazar, natomiast Kacprem będzie Wojciech Ciach. Przy szopce odbędą się inscenizacje nawiązujące do scen z Bożego Narodzenia.
ŁOPUSZNO
Burmistrz gminy Łopuszno Irena Marcisz, proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Łopusznie oraz Gminny Ośrodek Kultury w Łopusznie zapraszają 6 stycznia, o godz. 12.00 do kościoła parafialnego w Łopusznie na uroczystą mszę świętą. Po jej zakończeniu, ze świątyni wyruszy Orszak Trzech Króli oraz kolędników. Uczestnicy przejdą ulicami Łopuszna, do Rynku, gdzie odbędą się pozostałe uroczystości wraz z przekazaniem darów.
Dla uczestników przewidziano m.in. wspólne śpiewanie kolęd, konkurs na najpiękniejsze przebranie, gorący posiłek oraz słodki upominek.
W tym roku w rolę Mędrców ze Wschodu wcielą się sołtysi: Aleksander Drozdowski z Fanisławic, Krzysztof Piotrowski z Fanisławiczek oraz Mariusz Stępnik z Krężołka-Przegrody.
MODLISZEWICE
W tym roku, po raz pierwszy Orszak Trzech Króli wyruszy również z Modliszewic w gminie Końskie, gdzie parafianie spotkają się o godz. 10.00 przed kaplicą, a następnie okrążą kościół i udadzą się na mszę świętą.
Orszak Trzech Króli przejdzie też przez Miedzierzę w gm. Smyków. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 11.30. Po uformowaniu orszaku i błogosławieństwie, uczestnicy wyruszą w trasę do żłóbka, by złożyć pokłon Dzieciątku Jezus. Orszakowi. O godz. 12.00 w tamtejszym kościele odbędzie się uroczysta msza święta. Dla każdego uczestnika przewidziano koronę i śpiewnik.
PIERZCHNICA
Po raz drugi Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Pierzchnicy. Zbiórkę uczestników zaplanowano na godz. 11.00 przy Krzyżu Saletyńskim przy ul. Kieleckiej. Tam królowie przybędą ze swoją świtą z kierunków: od Rynku, od ul. Polnej oraz od ul. Kieleckiej. Stąd już wszyscy razem, w orszaku prowadzonym przez Gwiazdę Betlejemską, pójdą w kierunku kościoła św. Małgorzaty w Pierzchnicy. Orszak zakończy się przy żywej szopce, która jest urządzona na dziedzińcu kościoła parafialnego.
Przy szopce zostaną odegrane scenki. Tu także odbędzie się msza święta.
W rolę królów wcielą się mieszkańcy Pierzchnicy.
Jak informuje Romuald Sadowski, współorganizator wydarzenia, specyfiką tegorocznego orszaku będzie to, że w związku z przepadającą w tym roku 160. rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego, w orszaku udział weźmie m.in. młodzież i rekonstruktorzy przebrani w stroje uczestników tego zrywu niepodległościowego.
PIŃCZÓW
Uroczystość Objawienia Pańskiego rozpocznie się mszą św. o godz. 10.00 w kościele pod wezwaniem świętego Jana Apostoła i Ewangelisty. Po niej wierni tradycyjnie udadzą się w radosnym Orszaku wokół Rynku.
Przed wejściem do kościoła, panie z KGW „Skowronianki” będą wręczać korony i śpiewniki. Przy tej okazji zbierane będą drobne ofiary na Fundację Orszaku Trzech Króli.
Nie zabraknie też wspólnego kolędowania wraz z kapelą Maćka Sobonia.
SAMSONÓW (gm. ZAGNAŃSK)
Po raz szósty Orszak Trzech Króli odbędzie się w Samsonowie. O godz. 12.00 w kościele pw. Najświętszej Marii Panny w Samsonowie rozpocznie się msza święta. Po jej zakończeniu ze świątyni wyruszą barwne orszaki, prowadzone przez Trzech Króli. W roli Baltazara wystąpi Piotr Wawrzyk – wiceminister spraw zagranicznych, jako Kacper – Mieczysław Gębski – wiceprzewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego zaś w Melchiora wcieli się wójt Zagnańska, Wojciech Ślefarski.
Jak informuje Wojciech Ślefarski, po drodze zostaną odegrane różne scenki.
– W tym roku najwięcej scen będzie się odbywało zaraz po wyjściu z kościoła. Następnie cztery orszaki – pierwszy z Bożą Rodziną, za którym będą podążać Orszaki Trzech Króli powędrują w kierunku ruin pieca hutniczego w Samsonowie. Koło biblioteki i szkoły zostaną odegrane kolejne sceny, a ostatnia inscenizacja – oddanie pokłonu nowonarodzonemu Jezusowi będzie miała miejsce w ruinach pieca – zapowiada.
Podobnie jak w ubiegłych latach, finał zaplanowano w ruinach huty Józefa w Samsonowie. Tam po oddaniu pokłonu najpierw przez pasterzy, a potem Trzech Króli, nastąpi finałowe odtańczenie przez uczestników poloneza do kolędy „Bóg się rodzi”.
Organizatorzy przygotowali dla uczestników gorący posiłek.
SANDOMIERZ
W Sandomierzu orszaki Trzech Króli wyjdą po mszach w południe, równolegle z trzech kościołów: Podwyższenia Krzyża Świętego, Nawrócenia św. Pawła i Matki Bożej Królowej Polski. W postacie Trzech Mędrców wcielą się członkowie Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.
Spotkanie wszystkich orszaków, pokłon Dzieciątku i wspólne kolędowanie odbędzie się w Rynku Starego Miasta, przy szopce około godz. 13.00. Wydarzeniem towarzyszącym będzie zbiórka żywności, którą organizuje Caritas Diecezji Sandomierskiej. Potrzebne są m.in. konserwy mięsne, rybne, pasztety oraz inne artykuły o przedłużonym terminie spożycia. Dary zostaną przekazane osobom potrzebującym w Ukrainie.
SKALBMIERZ
Z kolei w Skalbmierzu świętowanie rozpocznie się na Rynku o godz. 11.30.
Po wspólnej modlitwie oraz kolędowaniu, poświęcone zostaną woda, kreda i kadzidło. Następnie ulicą Mikołaja Reja, mieszkańcy przejdą w barwnym orszaku z kolędową melodią na ustach do kolegiaty na mszę świętą.
STASZÓW
Orszaki Trzech Króli odbędą się także m.in. w Połańcu i Staszowie. Tutaj orszak wyjdzie z kościoła św. Barbary po mszy o godz. 11.30, by spotkać się w rynku przy szopce z orszakiem, który przyjdzie po sumie z kościoła św. Bartłomieja.
W sumie na terenie diecezji sandomierskiej będzie w tym roku około 30 orszaków Trzech Króli, które przejdą nie tylko ulicami miast, ale również po wioskach m.in. w Skotnikach, Sulisławicach, Koniemłotach, Piórkowie i Łagowie. Scenariusz ulicznych jasełek wszędzie będzie podobny, oparty na ewangelicznym przekazie – wędrówki Mędrców ze Wschodu za Betlejemską Gwiazdą, którzy pragną odkryć w ubogiej, niepozornej szopie najprawdziwszego Boga. Nieodzownym elementem każdego orszaku będzie wspólne kolędowanie mieszkańców wraz z osobami ubranymi w barwne królewskie stroje oraz przebranymi w inne postacie.