Świętokrzyscy policjanci coraz śmielej korzystają z uprawnień, które daje ustawa antyprzemocowa – powiedział PAP st. asp. Artur Majchrzak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. W ubiegłym roku ponad 170 sprawców przemocy domowej było izolowanych od swoich ofiar.
W ubiegłym roku w woj. świętokrzyskim policjanci wydali 171 wniosków, które obligowały sprawców przemocy domowej do natychmiastowego opuszczenia i zakazu zbliżania się mieszkania swoich ofiar. Od listopada 2020 roku takich decyzji było 262.
– Widać, że świętokrzyscy policjanci coraz śmielej korzystają z rozwiązań, które daje ustawa antyprzemocowa. Przez pierwszy okres (od listopada 2020 do końca 2021) tych nakazów było ponad 90, już ubiegły rok pokazuje, że decyzji jest prawie dwa razy więcej. Jeśli sytuacja tego wymaga policjanci nie wahają się i sprawcy przemocy domowej są izolowani od swoich ofiar – powiedział PAP st. asp. Artur Majchrzak oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.
Nakaz opuszczenia mieszkania przez sprawcę przemocy domowej obowiązuje przez 14 dni. Jednak na wniosek osoby dotkniętej przemocą sąd może przedłużyć ten okres.
– Przed wejściem w życie ustawy antyprzemocowej pokrzywdzeni oczekiwali na orzeczenie sądu, bo tylko ono umożliwiało pozbycie się sprawcy przemocy z domu. Obecnie policja może nakaz wyegzekwować od razu. W ramach podejmowanych interwencji sporządzana jest dokumentacja do sądu, zakładana jest też Niebieska Karta, o sytuacji informowany jest gminny zespół interdyscyplinarny zajmujący się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie. Dodatkowo policjanci mają obowiązek sprawdzać, czy sprawca przemocy faktycznie stosuje się do nałożonych zakazów. Osoba czy rodzina, która została dotknięta przemocą domową, jest objęta opieką – podkreślił st. asp. Majchrzak.
1 grudnia ub. r. Sejm przyjął nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego oraz innych ustaw, która rozszerza obowiązujące przepisy ustawy antyprzemocowej. Zaproponowano nowe narzędzia w tym obszarze: zakaz zbliżania się, zakaz kontaktowania się oraz zakaz wstępu do miejsc takich, jak miejsce pracy osoby pokrzywdzonej. 15 grudnia nowelizację ustawy przyjął również Senat, jednocześnie wprowadzając do niej poprawki przede wszystkim o charakterze redakcyjnym. W związku z tym ustawa wróci jeszcze do Sejmu.