Licealiści z Końskich nagrali film z młodzieżą z całego świata pt. „The Babel Project” i pokazują wartość odrębności kulturowych. Projekcja filmu miała miejsce w czwartek (5 stycznia) w II Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Curie-Skłodowskiej podczas „Dnia Języków Obcych”.
Anna Cieciorowska, Jakub Świeca i Jan Krakowiak nagrali film z młodzieżą z ponad 20 krajów wszystkich kontynentów, między innymi z Wietnamu, Nigerii, Stanów Zjednoczonych, Kirgistanu i Czarnogóry, w którym zadali pytanie: „Co by było, gdyby wszyscy na świecie mówili w tym samym języku?”
Jan Krakowiak zwrócił uwagę, że odpowiedzi uzależnione były od miejsca zamieszkania respondentów, jednak w dużym stopniu młodzi ludzie przedkładają odrębność kulturową nad łatwość komunikacji z użyciem jednego, ogólnoświatowego języka.
– Dziewczyna z Gruzji zwróciła uwagę, że odrębność kulturowa jest ważna dla suwerenności kraju. Jak wiemy Gruzja miała problemy z suwerennością ze względu na położenie geograficzne – przypomniał.
Twórcy filmu poproszeni o odpowiedź na własne pytanie zaznaczali, że postanowili zrealizować ten temat właśnie ze względu na zanikanie języków. Anna Cieciorowska uważa, że należy podejmować społeczną debatę o tym, że za językami stoją całe kultury.
– Globalizacja wpływa na zanik języków i szczególnie szybko giną języki mniejszości narodowych. Zrobiliśmy ten projekt, bo wierzymy, że powinniśmy zachowywać zróżnicowanie językowe i zwracać na to więcej uwagi w szkole i w społeczeństwie – mówiła.
Film został nagramy w ramach olimpiady „Zwolnieni z teorii”, w której biorą udział uczniowie. Cała młodzież z powiatu koneckiego mogła zobaczyć go w II LO. Ewa Szwed organizatorka „Dnia Języków Obcych” informuje, że poza projekcją, w sali gimnastycznej przygotowano 8 stoisk z prezentacją kultur krajów, a także kuchni narodowych.