W piątek (6 stycznia) kościół katolicki obchodzi Święto Trzech Króli. Jest to jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich. Od 2011 roku w Polsce 6 stycznia jest dniem wolnym od pracy.
Święto Trzech Króli, a właściwie Uroczystość Objawienia Pańskiego zwane dawniej Epifanią ustanowiono już w III wieku (w Kościele Wschodnim, a w IV wieku w Kościele Zachodnim). Zamyka cykl uroczystości religijnych, związanych z Bożym Narodzeniem. Obchodzone jest na cześć objawienia się Chrystusa światu i upamiętnia trzech Mędrców ze Wschodu, którzy udali się do Betlejem, aby pokłonić się przed narodzonym Jezusem.
Tradycja chrześcijańska głosi, że Trzej Królowie – Kacper, Melchior i Baltazar wyruszyli w drogę za poświatą Gwiazdy Betlejemskiej do miejsca narodzin Jezusa Chrystusa, by oddać mu hołd i przekazać dary.
Na pamiątkę tego wydarzenia, 6 stycznia, w kościołach święci się kadzidło i kredę. Wierni zabierają je do domów, a na drzwiach, poświęconą kredą, wypisują litery K+M+B (od wykształconych w średniowiecznej liturgii imion trzech władców: Kacper, Melchior, Baltazar) albo C+M+B (łac. Christus Mansionem Benedicat, czyli „Chryste błogosław temu domowi”) i aktualny rok.
W 2009 roku, za sprawą Fundacji Orszak Trzech Króli, po raz pierwszy w Polsce, w Warszawie, orszaki wyszły na ulicę. Z roku na rok, idea prezentowania jasełek w przestrzeni publicznej rozrastała się. W 2011 roku włączyło się w nią jeszcze pięć innych miast, rok później – 24, a w 2013 przekroczyła także granice kraju.
W Kielcach inicjatorem publicznego świętowania Uroczystości Objawienia Pańskiego jest biskup pomocniczy Diecezji Kieleckiej, Marian Florczyk. Podczas zorganizowanej w tym tygodniu konferencji prasowej wspominał, że był zafascynowany obchodami Uroczystości Objawienia Pańskiego w niektórych krajach na Zachodzie.
– W 2011 roku w Polsce był pierwszy dzień wolny 6 stycznia. Wtedy z grupą „A nam się chce” poszliśmy na plac Artystów. Zaczęliśmy śpiewać kolędy, a wokół nas gromadziło się coraz więcej osób. W następnym roku było podobnie. Potem poprosiłem o współpracę Wojewódzki Dom Kultury, który bardzo chętnie włączył się w to świętowanie – mówił.
Bp Marian Florczyk zwrócił uwagę, że dziś orszaki cieszą się dużą popularnością w Polsce.
– Organizują je miasta, parafie. Ja bym bardzo chciał, by one były, bo sami Trzej Królowie są bardzo sympatycznie przedstawiani w Ewangelii, ale piękne jest także samo przesłanie tych orszaków. Bardzo mi zależy, by orszak był doświadczeniem wspólnoty, z klimatem rodzinnym, by było uszanowanie dziecka i starszego, by każdy miał w nim swoje miejsce – zaznaczył.
W tym roku w Kielcach orszaki będą formowane na placu przed Wojewódzkim Domem Kultury. Około godz. 12.20 korowód wyruszą w kierunku kieleckiej katedry.
– O godz. 13.00 w bazylice katedralnej będzie msza święta pod przewodnictwem ks. biskupa Mariana Florczyka. Po zakończeniu eucharystii królowie wraz ze swoimi orszakami złożą pokłon i ofiarują dary Jezusowi.
Podobnie jak ubiegłych latach, w postacie króli wcielą się znane osoby w regionie: Andrzej Bętkowski – marszałek województwa świętokrzyskiego, Tadeusz Dziedzic – wiceprezes klubu Łomża Industria. Natomiast trzecią osobą jest Oleg Sakajev – uchodźca z Ukrainy.
Po ponad 50. latach przerwy, od 2011 roku jest to w Polsce znowu dzień wolny od pracy, podobnie jak i w wielu innych krajach, np. we Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Szwecji, Finlandii, Austrii czy Szwajcarii.