„Bombka – Szklana Magia Świąt” – wystawę o takim tytule można oglądać w Domu Ariańskim w Pińczowie. Na ekspozycji znalazło się ok. 400 ozdób choinkowych. Zaprezentowano m.in. 50 z niemal 15 tys. cudeniek wyprodukowanych w Fabryce Bombek w Staszowie. Zaprojektowała je ceniona artystka Lucyna Gozdek. Mają przeróżne kształty kolory i rozmiary. Doceniane są na całym świecie.
– Podstawą bombki jest szkło. Do tego dochodzą pióra, piękne szlachetne kamienie, brokaty. To bombki w kształcie np. korony, fortepianu, broszki, wachlarzu. Można zauważyć i jemiołę, i bajkowe zielone grzyby, szyszki, wianuszki czy też suknie – wymienia.
– Wśród nich są także owoce, warzywa, instrumenty muzyczne, buty, torebki, kapelusze, ale też radioodbiorniki – dodaje.
Na wystawie są też bombki z prywatnej kolekcji Moniki Maślanki, która od 2017 roku zbiera bombki z czasów PRL-u. Obecnie ma ich około 3,5 tys. z czego 300 prezentuje Muzeum Regionalne w Pińczowie. Jak mówi – przeważnie kupuje je przez Internet.
– To m.in. bombki-reflektory, okrągłe lub podłużne ozdoby z wgłębieniem w środku, które przepięknie odbijają światło. Ponadto bałwany, grzybki, szyszki. Najdroższe są bombki w kształcie postaci z bajek: marynarzyk, Bolek i Lolek. Koszt jednej to nawet 900 zł – mówi.
Około 50 bombek muzeum wypożyczyło z wytwórni w Miechowie. Jej właściciele ręczną produkcją ozdób szklanych zajmują się od ćwierć wieku. Bombki przybierają różne kształty, nie tylko tradycyjne, okrągłe, ale również formę zwierzątek, postaci z bajek, aniołków, mikołajów itp.
Burmistrz Włodzimierz Badurak pogratulował pracownikom muzeum pięknej wystawy, która wywołała gigantyczne zainteresowanie. Nie krył zadowolenia, że jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków Pińczowa z przełomu XVI i XVII wieku, który został uroczyście otwarty w 2021 roku, tętni życiem.
– Te piękne bombki, to małe dzieła sztuki, wielki trud i zarazem talent – mówił z kolei poseł Mariusz Gosek.
Wystawa uzupełniona została o bombki należące do mieszkańców regionu, którzy wzięli udział w konkursie ogłoszonym przez Burmistrza Miasta i Gminy Pińczów oraz Muzeum Regionalne w Pińczowie na najpiękniejszą bombkę bożonarodzeniową. Główna nagroda trafiła do Zakładu Karnego w Pińczowie, choć każda z nadesłanych prac urzeka kunsztem i elegancją. Ta zwycięska o obwodzie ok. 100 cm została wykonana przez osadzonych.
Wystawa będzie dostępna do końca marca, w godzinach pracy muzeum.