W związku z 160. rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego tworzona jest wirtualna baza grobów powstańców. Akcję prowadzi Federacja Patriotyczna, która dzięki temu chce ocalić i udokumentować wszystkie miejsca spoczynku Polaków walczących z Imperium Rosyjskim.
Duża część grobów znajduje się w terenach zalesionych, często trudno dostępnych. O istnieniu wielu z nich wiedzą dziś jedynie okoliczni mieszkańcy. Przypadająca 22 stycznia rocznica wybuchu powstania jest dobrą okazją, aby uporządkować wiedzę o mogiłach oraz by dzięki temu promować wiedzę na temat zrywu – uważa Eugeniusz Gosiewski, przewodniczący rady Federacji Patriotycznej.
„Duża część tych mogił nie przetrwała i jeśli ich nie upamiętnimy, nie będziemy ich doglądać to one wszystkie znikną. Trzeba taką bazę stworzyć” – powiedział.
Organizatorzy akcji zapraszają do udziału wszystkich, którzy interesują się lokalną historią i mają wiedzę, gdzie takie mogiły mogą się znajdować. Jeżeli danej lokalizacji nie ma w bazie danych, mogiłę można zgłosić do weryfikacji i wtedy zajmą się nią historycy.
„Historycy sprawdzają w źródłach informacje na temat ewentualnych bitew, potyczek, osób które mogły tam polec. Nasi wolontariusze jadą na miejsce i tworzą dokumentacje, cała dokumentacja trafia potem do zespołu, który w danym regionie pracuje” – dodał Eugeniusz Gosiewski.
Wirtualna baza mogił Powstańców Styczniowych znajduje się na stronie powstancystyczniowi.pl
Powstanie styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 roku w Koronie, i 1 lutego na Litwie. Było największym wystąpieniem narodu przeciwko Imperium Rosyjskiemu. Większość walk miała charakter partyzancki. Trwały one do jesieni 1864 roku, po ich zakończeniu imperium wprowadziło liczne represje, łącznie ze zniesieniem autonomii Królestwa Polskiego.