Coraz więcej zachorowań na grypę w województwie świętokrzyskim. W grudniu, w naszym regionie sanepid odnotował około 4 tys. przypadków tej choroby, a na przełomie roku już niemal 7 tys.
Zdaniem Michała Sutkowskiego, rzecznika Kolegium Lekarzy Rodzinnych, liczba nowych zachorowań i ich wzrostowa tendencja świadczy o tym, że możemy mówić o epidemii grypy w Polsce.
– Epidemia grypy w naszym kraju trwa tak naprawdę już od miesiąca. To epidemia wyrównawcza, czyli z tendencją wzrostową. Jest związana z chorobami grypopodobnymi: grypą, RSV oraz w mniejszym stopniu z COVID-19. Epidemię grypy mamy niestety na własne życzenie – mówi specjalista.
Michał Sutkowski dodaje, że skutecznym orężem w walce z grypą jest zaszczepienie się przeciw tej chorobie.
– To jest ostatni moment na zaszczepienie się przeciw grypie. To jest już późno, ale jeszcze nie za późno. Skuteczność szczepienia jest na poziomie między 40, a 70 proc., czyli stosunkowo niewysoka i rzeczywiście, pomimo zaszczepienia się, możemy zachorować na grypę, ale jej przebieg będzie zdecydowanie łagodniejszy. Natomiast, jeżeli chodzi i powikłania to szczepienia chronią przed nimi w bardzo wysokim stopniu – podkreśla dr Michał Sutkowski.
Powikłaniami na po grypie są: zapalenie płuc, infekcje górnych dróg oddechowych, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, mózgu, rdzenia, zespoły porażenne, nagły zgon sercowy, zaburzenia rytmu serca, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie osierdzia, czy zaostrzenie przewlekłej niewydolności krążenia.
W Polsce, w grudniu 2022 roku średnia dzienna zachorowalność na grypę wynosiła 113,5 na 100 tys. osób. Z powodu zachorowania na grypę odnotowano 23 zgony.