Podpisano umowę na wykonanie projektu aranżującego całoroczną przestrzeń wystawienniczą na Westerplatte. Wystawa powstanie w obecnie modernizowanym budynku elektrowni historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte – poinformowało Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Przedmiotem umowy jest wykonanie kompletnego projektu wykonawczego wystawy archeologicznej w przebudowywanym na ten cel budynku byłej elektrowni. „Prace projektowe pozwolą na wykomponowanie nowoczesnej, całorocznej i przede wszystkim opartej na autentycznych zabytkach archeologicznych wstawy, która w sposób kompleksowy opowie o symbolu, jakim jest obecnie Westerplatte. W specjalnie zaaranżowanej na ten cel przestrzeni budynku zostanie przedstawiona złożoność wątków splatających się w historię tego miejsca. Motywem przewodnim wystawy będzie militarny charakter składnicy, zwłaszcza w kontekście miejsca wybuchu II wojny światowej – dla Polaków związanego z heroiczną i bohaterską obroną tego skrawka lądu przed Niemcami” – tłumaczyła Szwedek-Kwiecińska.
Ze strony Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – głównego inwestora budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – umowę podpisał dyrektor instytucji dr hab. Grzegorz Berendt.
„Popisanie umowy na projekt wystawy archeologicznej, przewidzianej jako wypełnienie wnętrza modernizowanego budynku elektrowni na Westerplatte, przybliża nas do zakończenia kolejnego etapu inwestycji budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Ta szczególna wystawa opowiadać będzie o historii miejsca, gdzie rozpoczął się najkrwawszy konflikt zbrojny w dziejach ludzkości. W wyjątkowej przestrzeni historycznej elektrowni prezentowane będą zabytki archeologiczne związane z Wojskową Składnicą Tranzytową na Westerplatte. Artefakty te zostały odnalezione przez zespół muzealnych archeologów podczas pierwszych regularnych prac archeologicznych, sukcesywnie prowadzonych na terenie półwyspu od 2016 r.” – podsumował podpisanie umowy w przesłanym PAP komunikacie dr Berendt.