Czy dzięki pracy studenta z Politechniki Świętokrzyskiej z naszych dróg znikną głębokie koleiny? Jest na to szansa. Maciej Krasowski zajął drugie miejsce w konkursie „Innowacje w drogownictwie” organizowanym przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.
– Praca miała na celu zbadanie właściwości podbudów drogowych, składających się z różnych materiałów. Sprawdzałem wpływ tych materiałów na trwałość mieszanek stosowanych w podbudowach i odkształcanie się pod wpływem obciążeń działających przez dłuższy czas – mówi Maciej Krasowski.
Badania objęły zarówno mieszanki już stosowane w budowie dróg, jak i nowatorskie rozwiązania z dodatkiem polimerów. Okazało się, że ta ostatnia opcja zapewniła bardzo dużą trwałość podbudowy i zmniejszyła ryzyko głębokich odkształceń drogi.
– Jeszcze w styczniu spotkamy się z przedstawicielami GDDKiA i będziemy rozmawiali o ewentualnym wdrożeniu w życie tych rozwiązań – zapowiada Maciej Krasowski.
Promotorem nagrodzonej pracy dyplomowej był doktor inżynier Przemysław Buczyński. Jak mówi, takie konkursy to świetny sposób, aby zachęcić kreatywnych studentów do tworzenia praktycznych rozwiązań, które mogą poprawić jakość życia nas wszystkich.
– Jak mówią wielcy tego świata: wielkie rzeczy nie powstają w wyniku impulsu, a w wyniku poskładania małych rzeczy w jedną całość. Taka praca inżynierska czy magisterska może być pierwszym krokiem do stworzenia czegoś bardzo ciekawego – mówi dr Przemysław Buczyński.
Jak dodaje, praca dyplomowa, której był promotorem zajęła również wysokie miejsce w konkursie „Student – Wynalazca” organizowanym przez Politechnikę Świętokrzyską.