Kolejna grupa apeluje do prezydenta Kielc o podniesienie płac. Tym razem z takim postulatem wystąpili funkcjonariusze i pracownicy Straży Miejskiej. Problem dotyczy około 100 osób. Adrian Wicik, przewodniczący NSZZ Solidarność w kieleckiej jednostce podkreśla, że specyfika pracy mundurowych jest trudna. Sytuację pogarsza fakt, że po podniesieniu płacy minimalnej, zarobki pozostaną w miejscu, a to oznacza, że najniższą płacę będzie pobierać nawet połowa strażników.
– Składaliśmy już pisma w tej sprawie do przełożonych. Jednak otrzymaliśmy odpowiedź, że podniesienie wynagrodzeń jest niemożliwe, ponieważ zakazał tego prezydent Kielc. Pieniądze mają być zabezpieczone tylko na podstawowe cele, czyli wypłaty. Podwyżek, premii i nagród nie będzie w tym roku – informuje.
– Na święta mieliśmy dostać nagrody, dostaliśmy pieniądze z urzędu miasta. Nawet komendant obiecała, że zostaną nam one przyznane. Jednak przyszło pismo z ratusza informujące o tym, że premie świąteczne nie będą wypłacone – dodaje Adrian Wicik.
Komendant straży miejskiej w Kielcach, Aneta Litwin stwierdza, że podwyżki są przyznawane w ramach budżetu przydzielonego miejskiej instytucji na dany rok. Mowa tu jednak tylko o zmianie płacy minimalnej.
– Strażnicy, podobnie jak wiele innych grup zawodowych, z uwagi m.in. na postępującą inflację także mają oczekiwania względem podwyższenia uposażenia. Mimo to, musimy koncentrować się na tym co proponuje nam miasto i budżecie który mamy – mówi.
– Osoby zatrudnione w straży miejskiej oczekują, by wynagrodzenia zostały podniesione systemowo o średnio 30 proc. Biorąc jednak pod uwagę możliwości tegorocznego budżetu, myślę że zarobki nie ulegną zmianie. Z kolei indywidualnie jest to możliwe, z uwagi na awanse pracowników, dokształcanie się, czy podnoszenie przyznawanych dodatków i różnego rodzaju podstaw – twierdzi Aneta Litwin.
Komendant przypomina, że decyzje w sprawie podwyżek, dodatków i nagród muszą być zawsze każdorazowo uzgadnianie z prezydentem miasta. Tymczasem Marcin Januchta, rzecznik prezydenta Kielc powtarza, że sprawa zmian wynagrodzeń w miejskich instytucjach oraz jednostkach podległych ratuszowi jest przedmiotem analiz. Na razie brak jednak informacji o ich szczegółach. W kieleckiej Straży Miejskiej pracuje obecnie około 100 osób, w tym około 15 osób to pracownicy cywilni.
O podwyżki apelują również pracownicy Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz biura rejestracji pojazdów w ratuszu.