Meczem Polska – Francja o godzinie 21.00 w katowickim „Spodku” rozpoczną się w środę (11 stycznia) 28. mistrzostwa świata piłkarzy ręcznych, których współgospodarzem będzie także Szwecja. Impreza ma dodatkową rangę, gdyż pozwoli wyłonić zespoły, które zagrają w kwalifikacjach olimpijskich.
Francja to najbardziej utytułowany zespół mundialu. W dorobku ma sześć złotych, jeden srebrny i cztery brązowe medale. Polscy szczypiorniści wywalczyli srebro w 2007 roku oraz trzy brązowe medale (1982, 2009 i 2015). W 2021 roku zajęli 13. miejsce.
Oprócz Francuzów rywalami biało-czerwonych w pierwszej fazie mundialu będą również reprezentacje Słowenii i Arabii Saudyjskiej.
– Myślę, że mamy jedną z trzech najtrudniejszych grup na mistrzostwach. Przed nami bardzo trudne zadanie, ale grając na mundialu to nic nie jest łatwe. Musimy powalczyć o to, żeby wygrać przynajmniej dwa spotkania i awansować z czterema punktami, bo ta droga w drugiej rundzie wydaje się być troszkę mniej najeżona kolcami niż ta w fazie początkowej – powiedział trener Polaków Patryk Rombel.
– Taki przeciwnik jak Francja to jest mega trudne wyzwanie, ale chcąc walczyć o sukcesy trzeba wygrywać ze wszystkimi. Nasz zespół musi skupić się na każdym rywalu, poczynając od znakomitych jak zwykle Francuzów, bo to będzie mecz otwarcia, a później na Słoweńcach i drużynie z Arabii Saudyjskiej. Sport nauczył mnie szacunku dla każdego przeciwnika. Nieważne z kim grasz, ważne żeby zejść z boiska zadowolonym z siebie, że dałeś 100 procent – powiedział w rozmowie z Radiem Kielce były znakomity bramkarz biało-czerwonych i Vive Kielce Sławomir Szmal.
W reprezentacji Polski wystąpi pięciu zawodników Industrii Kielce: bramkarz Mateusz Kornecki, skrzydłowy Arkadiusz Moryto oraz rozgrywający Michał Olejniczak, Tomasz Gębala i Szymon Sićko. Natomiast w sumie we wszystkich drużynach na mundialu zagra 13 piłkarzy ręcznych z Kielc.
Polsko-szwedzki turniej ma dla poszczególnych drużyn dodatkową motywację. Zespoły z miejsc 2-7 automatycznie uzyskają prawo startu w kwalifikacjach olimpijskich. Gospodarzem igrzysk w 2024 roku będzie Paryż, a więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że gdy „Trójkolorowi” ukończą mundial w czołowej siódemce to zwolnią miejsce następnej reprezentacji w kolejności.
Na mistrzostwach świata po raz drugi wystartują 32 zespoły. W pierwszej rundzie rywalizacja toczyć się będzie w ośmiu czterozespołowych grupach. Po trzy najlepsze ekipy awansują do drugiej rundy z zaliczeniem wyników (bez meczu z najsłabszą ekipą). Grupa B („polska”) połączy się z A. Zespoły z czwartych miejsc będą w Płocku grały w Pucharze Prezydenta IHF o pozycje 25-32 w końcowej klasyfikacji.
Jakie nastroje panują w kadrze przed pierwszym spotkaniem?
Podział na grupy MŚ piłkarzy ręcznych 2023:
A: Hiszpania, Czarnogóra, Chile, Iran
B: Francja, Polska, Arabia Saudyjska, Słowenia
C: Szwecja, Brazylia, Republika Zielonego Przylądka, Urugwaj
D: Islandia, Portugalia, Węgry, Korea Południowa
E: Niemcy, Katar, Serbia, Algieria
F: Norwegia, Macedonia Północna, Argentyna, Holandia
G: Egipt, Chorwacja, Maroko, USA
H: Dania, Belgia, Bahrajn, Tunezja
Kalendarz spotkań grupy B; Katowice:
11 stycznia: Francja – Polska (godz. 21.00)
12 stycznia: Arabia Saudyjska – Słowenia (godz.18.00)
14 stycznia: Francja
– Arabia Saudyjska (godz. 18.00)
– Polska – Słowenia (godz. 20.30)
16 stycznia
– Słowenia – Francja (godz. 18.00)
– Polska – Arabia Saudyjska (godz. 20.30)