Strzelnica wirtualna, pneumatyczna albo klasyczna – samorządy znów mogą ubiegać się o budowę tego typu obiektów. W tegorocznej edycji programu „Strzelnica w powiecie” znalazły się ułatwienia przy składaniu ofert oraz nowy wariant na budowę zaawansowanej strzelnicy wielkogabarytowej. Maksymalna kwota dofinansowania z MON to nawet 6,5 mln zł.
Program „Strzelnica w powiecie” jest organizowany od 2018 r. Początkowo zakładał budowę wyłącznie obiektów terenowych, ale w 2021 r. jego formuła została rozszerzona o dofinansowanie budowy strzelnic wirtualnych i pneumatycznych. Dzięki udziałowi w programie samorządy wybudowały w sumie 48 strzelnic: trzy klasyczne, 43 wirtualne i dwie pneumatyczne. MON zawarł też 104 umowy na utworzenie kolejnych strzelnic wirtualnych i pneumatycznych, a w pierwszej połowie tego roku podpisze z samorządami sześć umów na strzelnice klasyczne.
Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło właśnie trzy konkursy na utworzenie strzelnic: wirtualnej, pneumatycznej i klasycznej terenowej. Jak w poprzednich latach, mogą w nim wystartować samorządy szczebla gminnego, powiatowego i wojewódzkiego. Wśród warunków udziału jest m.in. wymóg posiadania wkładu własnego w wysokości 20% całkowitego kosztu inwestycji. Ubiegajace się o wsparcie samorządy muszą mieć także tytuł do dysponowania nieruchomością, która ma być przeznaczona na strzelnicę, na okres przynajmniej do 31 grudnia 2033 roku w przypadku strzelnic wirtualnych i pneumatycznych oraz o rok dłużej jeśli chodzi o strzelnice terenowe.
Szczegóły na portalu polskazbrojna.pl