Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Za jej przyjęciem głosowało 203 posłów, 59 było przeciw, a 189 wstrzymało się od głosu. Ustawa ma przyczynić do odblokowania pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy dla Polski. Teraz projektem zajmie się Senat.
Zadowolony z pozytywnego rozstrzygnięcia w Sejmie jest poseł Krzysztof Lipiec, pełnomocnik kieleckiego okręgu Prawa i Sprawiedliwości.
– Ta ustawa wypełnia jeden z kluczowych kamieni milowych, który stał na przeszkodzie do tego, abyśmy jako kraj mogli złożyć wniosek o płatność do Komisji Europejskiej. Przed nami kolejne wyzwania związane z procesem legislacyjnym tej ustawy. Z zapowiedzi przedstawiciel „totalnej opozycji” wynika, że będą chcieli składać swoje poprawki do projektu ustawy. Te poprawki idą w tym kierunku, aby zablokować uzgodnienia, które zapadły między Polską a Komisją Europejską. Liczę, na to, że Senat zajmie się szybko tym projektem, tak aby ustawa jak najszybciej mogła wejść w życie. Według mnie będzie to otwarcie drzwi do tego, abyśmy mogli pozyskać znaczące fudnusze z KPO dla Polski. Mam nadzieję, że po raz kolejny Komisja Europejska nie zmieni zdania w tej sprawie – ocenia.
W sejmowym głosowaniu nad ustawą, przedstawiciele opozycji w większości wstrzymali się od głosu. Jak mówi poseł Andrzej Szejna, wiceprzewodniczący Nowej Lewicy, mimo poważnych wątpliwości co do tego projektu, opozycja nie chciała głosować przeciw.
– Wstrzymując się od głosu chcieliśmy pokazać, że nie jesteśmy za blokowaniem pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy dla Polski. Dziś w Sejmie przeciwko Prawu i Sprawiedliwości i rządowi premiera Mateusza Morawieckiego zagłosowała natomiast Solidarna Polska. Minister Ziobro i jego ludzie w ten sposób pokazali, że chcą blokować pieniądze z Unii dla naszego kraju – stwierdził.
W ramach Krajowego Planu Odbudowy, do Polski ma trafić 158,5 mld zł, w tym 106,9 mld zł w postaci dotacji i 51,6 mld w formie preferencyjnych pożyczek.