Obecność tłumacza języka migowego na wybranych wydarzeniach, oznakowanie budynku, pomagające poruszanie się po nim osobom z zaburzeniami wzroku czy oferta skierowana do osób z różnymi niepełnosprawnościami – Kieleckie Centrum Kultury otwiera się na szersze grono odbiorców.
Augustyna Nowacka, dyrektor instytucji wyjaśnia, że kwestię dostępności reguluje ustawa, która weszła w życie w 2019 roku. Obliguje wszystkie instytucje publiczne do tego, by powoływały koordynatorów dostępności.
– W wielu placówkach idzie to opieszale. My w 2019 roku wskazaliśmy naszego pracownika, którego przeszkoliliśmy i który nadal szkoli się w tym zakresie, by zwracać uwagę na stworzenie lub dostosowanie programu KCK, skierowanego do osób z utrudnionym dostępem do kultury w zakresie niepełnosprawności m.in. słuchowej, wzrokowej, dla osób ze spektrum autyzmu – tłumaczy.
Do takich działań należały projekty „Widzimy się”, w którym uczestniczyły dzieci niewidzące i dzieci widzące, czy „Usłysz kulturę” skierowane do osób niesłyszących.
Teraz te działania związane ze zwiększeniem dostępności do kultury nabierają rozpędu. Jak mówi Augustyna Nowacka, pod koniec 2022 roku KCK rozpoczął realizację grantu „Nic nie stoi na przeszkodzie”.
– I tak naprawdę to będzie pierwszy, kompleksowy projekt, który możemy zrealizować z myślą o tych osobach. Bo oczywiście wydarzenia organizujemy, realizujemy spektakle, festiwale, konkursy, widowiska, ale ciągle brakuje projektów, które są przeznaczone tylko dla tych osób, i które są skoncentrowane na bliskości, relacjach z osobami niepełnosprawnymi. Wiadomo, że my też musimy spełnić pewne warunki: musi być tłumacz języka migowego, musi być dostosowane, oznakowane pomieszczenie i to uda nam się zrobić w tym projekcie, który będziemy realizować do czerwca tego roku – zapowiada.
Dyrektor KCK wyjaśnia, że wiele już zostało zrobione.
– Już częściowo oznakowaliśmy budynek KCK taśmami odblaskowymi, zakupiliśmy pętlę indukcyjną do kasy, zmieniliśmy naszą stronę internetową, która spełnia warunki osób niewidomych i niedosłyszących. Za chwilę ruszmy z cyklem spotkań dla tych osób. To też będą koncerty, wystawy z tłumaczem języka migowego, ale też przeszkolimy pracowników, którzy będą się zajmować edukacją właśnie pod kątem języka migowego – wymienia.
Pierwszym z takich wydarzeń będzie spotkanie z Anną Dymną, które odbędzie się 24 lutego w Galerii Sztuki Współczesnej „Winda”.
Grant „Nic nie stoi na przeszkodzie” finansowany jest ramach projektu „Kultura bez barier”, prowadzonego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w partnerstwie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacją Kultura Bez Barier. Jego wartość wynosi 79 tys. zł. Będzie realizowany do połowy czerwca tego roku.