Proszenie o pomoc jest męskie – przekonuje Michał Bomastyk z toruńskiej fundacji Instytut Przeciwdziałania Wykluczeniom, która uruchomiła pierwszy w Polsce telefon zaufania dla mężczyzn.
To mężczyźni częściej chorują na depresję i częściej popełniają samobójstwa i nadal za wstydliwe uważają szukanie pomocy u psychologa – wskazują działacze z Torunia i podpowiadają, że pod numerem 608 271 402 można uzyskać taką pomoc anonimowo.
– Te normy społeczno-kulturowe dotyczące męskości są przytłaczające i zależało nam na tym, żeby utworzyć przestrzeń typowo właśnie dla mężczyzn, żeby mężczyźni mogli mówić w bezpiecznej przestrzeni, w otwartej przestrzeni, w takiej też przestrzeni anonimowości o swoim życiu, o swoich trudnościach, o zdrowiu psychicznym – mówi Michał Bomastyk.
– Tematy dotyczą: pracy, rodziny, dzieci – to są sprawy, które leżą na sercu mężczyzn, i oni o tym chcą rozmawiać. Z racji tego, że jest duże zainteresowanie naszą ofertą, uruchomiliśmy również mail obsługiwany przez naszych psychologów czuwających przy telefonie. Można do nas pisać na adres: pomoc@pomęsku.org
Telefon zaufania dla mężczyzn działa od poniedziałku do środy w godz. 17.00 – 19.00 i w czwartki od 19.00 do 22.00. Odbiera go psycholog – mężczyzna. Linia utrzymuje się z datków na platformie zrzutka.pl.
Instytut Przeciwdziałania Wykluczeniom planuje uruchomić raz w tygodniu także dyżur nocny i obsługiwać linię w językach angielskim, ukraińskim i rosyjskim.