Kieleckie rezerwaty przyrodnicze, ogród botaniczny oraz Centrum Geoedukacji biją rekordy popularności. W ubiegłym roku placówki odwiedziło w sumie ponad 556 tys. osób.
Dyrektor Geonatury Kielce Mirosław Hejduk podkreśla, że jedną z atrakcji, która przyciągnęła największą liczbę zwiedzających był rezerwat Kadzielnia. Według szacunków obiekt odwiedziło ponad 300 tys. osób.
– Największą popularnością cieszą się organizowane w amfiteatrze koncerty, ale jak się okazuje coraz więcej jest także chętnych do zwiedzania jaskini, czy zjazdu tyrolką. W tym przypadku odnotowano wzrost zwiedzających od od 25 do 30 proc. Powodem do dumy jest także przyznanie Kadzielni złotej pinezki Google Blog Polska. To pokazuje, że obszar ten jest lubiany i rozpoznawany nie tylko w Kielcach i regionie, ale i w całym kraju – zauważa.
Rekord popularności pobił także kielecki ogród botaniczny. W ubiegłym roku obiekt odwiedziło 55 tys. osób. Mirosław Hejduk przyznaje, że w planach jest budowa szklarni, która pozwoli na odwiedzanie ogrodu także późną jesienią i zimą.
– Ogród z uwagi na panujące u nas warunki jest dostępny dla zwiedzających od maja do października. Jest to nasz najważniejszy obiekt. W ubiegłym roku dzięki wsparciu sponsorów udało się założyć dwa ogrody tematyczne – śródziemnomorski oraz rabatę w kształcie kontynentów. Myślę, że w tym roku pojawi się parę nowości. Liczymy, że uda nam się pozyskać kolejnych partnerów, którzy wspomogą rozwój ogrodu – mówi.
Tymczasem ambitne plany zakładające utworzenie palmiarni oczekują na realizację od 15 lat. Wiadomo jednak, że realizacja pierwotnej koncepcja z uwagi na znaczne koszty nie dojdzie do skutku.
– Sam pomysł budowy szklarni, czy tropikalnej palmiarni nie jest niczym nowym. Jednak z uwagi na obecną sytuację finansową weryfikujemy tę koncepcję. Na pewno nie będzie to tego typu obiekt. Szklarnia ma pozwolić na utrzymywanie w okresie zimowym temperatury na poziomie 5-7 stopni Celsjusza, tak by rośliny nie przemarzły. Może rosnąć w niej roślinność śródziemnomorska. Możliwe, że pustynna lub półpustynna. Obecnie pracujemy nad koncepcją. Nie wykluczamy również utworzenia elementów dodatkowych jak kawiarnia, egzotyczne akwaria, motylarnię czy papugarnię. Może w tym roku uda się takie plany opracować i pozyskać na nie dofinansowanie – dodaje Mirosław Hejduk.
Jedną z nowości, która ma pojawić się jeszcze na przełomie stycznia i lutego w Centrum Geoedukacji będzie wystawa czasowa poświęcona tematyce marynistycznej. Ekspozycja zostanie przygotowywana w kooperacji z muzeum Neptuna w Kielcach.