Gmina Busko-Zdrój przygotowuje się do wykonania odwiertu i ujęcia solanki w Busku-Zdroju. Ma to być otwór zastępczy dla kilkudziesięcioletniego ujęcia, które zlokalizowane jest w Parku Zdrojowym.
Jak informuje burmistrz Waldemar Sikora, prace są konieczne. W wyniku wieloletniej eksploatacji odwiertu zmniejszyła się jego drożność, przez co wypompowywanie solanki, jest ograniczone. Dodaje, że odwiert miałby zostać wykonany w sąsiedztwie obecnego ujęcia.
– Wymaga nowej technologii, która będzie bardziej wydajna. Wody solankowe będą wydobywane zarówno na potrzeby tężni, jak i Uzdrowiska Busko-Zdrój i innych obiektów sanatoryjnych, które oferują zabiegi na bazie solanki – mówi.
Burmistrz dodaje, że w tej sprawie gmina prowadzi rozmowy z Uzdrowiskiem Busko-Zdrój S.A Dodaje, że spółka posiada Zakład Górniczy wykonujący takie zlecenia.
– Myślę, że w tym roku rozpoczniemy ten cały proces. Nie ma na co czekać. Jesteśmy na etapie finalizowania treści tego porozumienia – dodaje.
Szacowany koszt inwestycji to 3,5 mln zł.
W Busku występują dwa typy wód mineralnych uznanych za lecznicze. Są nimi wody siarczkowe i solanka jodkowo-bromkowa.
Buskie solanki zawierają szczególnie cenny dla organizmu jod i selen. Selen zawarty w wodzie jest niezbędny dla zdrowia mięśnia sercowego i naczyń krwionośnych, przeciwdziała powstawaniu nowotworów i powoduje wzrost odporności.
Wody siarczkowe używane są do kąpieli, kuracji pitnych oraz do płukania jamy ustnej. Działają przeciwzapalnie, przeciwreumatycznie i regeneracyjnie. Obniżają poziom cholesterolu i cukru we krwi a tym samym zapobiegają miażdżycy.
Wody lecznicze są eksploatowane na terenie gminy Busko-Zdrój za pomocą 11 aktywnych otworów wiertniczych. Wszystkie ujęcia posiadają aktualne świadectwa potwierdzające ich właściwości lecznicze.