Integracja obywateli Ukrainy ze społecznością województwa świętokrzyskiego, a także możliwość prezentacji kultury i dziedzictwa naszego regionu – taki cel przyświecał pierwszej gali kulturalno-integracyjnej. Wydarzenie, zorganizowane w ramach projektu pn. „Świętokrzyskie dla Ukrainy”, odbyło się w Filharmonii Świętokrzyskiej.
Jego organizatorem był Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. Marszałek regionu, Andrzej Bętkowski podkreślił, że po 24 lutego 2022 roku zmieniło się życie nie tylko Ukraińców, ale i Polaków.
– Zbliżamy się już do rocznicy agresji rosyjskiej na Ukrainę. W tym czasie wiele się wydarzyło, odzew społeczeństwa polskiego i naszego społeczeństwa na tę sytuację był jednoznaczny. Pomoc dla uciekających ze strony naszych obywateli i instytucji była bardzo znaczna, i chcemy dziś, na tej uroczystości, podziękować tym instytucjom, tym samorządom, tym osobom, które niosły tę pomoc – wyjaśnił.
Trudno wskazać konkretną liczbę
Marszałek dodał, że także samorząd województwa świętokrzyskiego włączył się w działania skierowanie do uchodźców z Ukrainy. Do dyspozycji uchodźców został oddany ośrodek w Wólce Milanowskiej, przez który przewinęło się 150 osób. Były też inne formy pomocy.
– Najpierw z budżetu wyasygnowaliśmy środki, które w tej chwili zbliżają się do 700 tys. zł. Były one przeznaczone na zakup różnego niezbędnego sprzętu, jak np. agregaty prądotwórcze, ale też żywność. Oprócz tego, w ramach środków europejskich, razem z sześcioma powiatami z regionu, będziemy w pierwszym półroczu tego roku prowadzić akcję, w ramach której będziemy wspierać uchodźców mieszkających w naszym województwie, by ich zintegrować z naszym społeczeństwem, umożliwić wejście na rynek pracy. Na to przeznaczamy ponad 18 mln zł z funduszy europejskich – wymieniał.
Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego przyznała, że trudno wskazać liczbę uchodźców, którzy w naszym regionie znaleźli schronienie. – Sytuacja cały czas jest dynamiczna. Natomiast jeśli chodzi o rynek pracy, od dnia wybuchu wojny, do końca grudnia 2022 roku mieliśmy zarejestrowanych 1660 uchodźców. Natomiast na koniec roku w rejestrach zostało 308 osób. Czy ci ludzie podjęli pracę, czy wyjechali? Trudno powiedzieć, bo nie prowadzimy takich rejestrów – zauważyła.
Przywracanie godności
Wicemarszałek Renata Janik dodała, że z myślą o tych Ukraińcach, którzy chcą zostać w Świętokrzyskiem i tu pracować, prowadzone są działania w ramach projektu „Świętokrzyskie dla Ukrainy”. – Kładziemy nacisk na to, by była kontynuowana nauka języka polskiego, łącznie z organizacją kursów certyfikowanych, kończących się egzaminem państwowym, by mogli podejmować pracę, a dzięki pracy będziemy im mogli przywrócić godność – zaznaczyła.
Anna Krupka, wiceminister sportu i turystyki dziękowała Polakom za serce, jakie otworzyli przed uchodźcami. Podkreśliła jednak, że ta pomoc cały czas jest potrzebna.
– Polska pomaga, województwo świętokrzyskie pomaga. Polacy pomagają, Polacy od razu po bestialskiej agresji Rosji na Ukrainę otworzyli szeroko swoje serca i domy, dzięki czemu miliony Ukraińców znalazły w Polsce schronienie. Ta pomoc nadal jest potrzebna, dlatego tak ważna jest taka inicjatywa, jak „Świętokrzyskie dla Ukrainy” – powiedziała.
Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk chwalił postawę polskiego społeczeństwa. Podkreślił, że Polacy udzielając schronienia uchodźcom, nie zamykali ich w obozach, tylko otworzyli swoje domy.
– To jest rok, kiedy polski gen solidarności doszedł do głosu. Trudno wymienić działania, których nie podjęliśmy jako społeczeństwo czy też władza rządowa. Na każdym etapie tej wojny pomagaliśmy na każdy możliwy sposób zarówno Ukraińcom, jak i państwu ukraińskiemu. Teraz jest czas podsumowań, ale nie kończymy tego wsparcia. Jak długo Ukraina nie wygra tej wojny, musimy jej pomagać – stwierdził.
Znaczenie integracji
Senator Krzysztof Słoń mówił, jak ważna jest integracja. – Dobrze, że również w tej formule, uroczystej gali, podkreślamy nasze związki z uchodźcami z Ukrainy. Nie tylko w tej codziennej, świadczonej pomocy, w bardzo wielu przedsięwzięciach, które podejmuje samorząd województwa, jak również samorządy. Służy to temu, by Ukraińcy mogli czuć się u nas bezpieczni, zaopiekowani, żeby mogli z dala od domu, wiedząc że w ich kraju trwa wojna, czuć, że są w gronie przyjaciół – powiedział.
Na gali nie mogło zabraknąć Ukraińców.
Iryna do Polski przyjechała w marcu. Wraz z dwoma synami: 4-letnim i 12-letnim mieszka w Mąchocicach Scholasterii. – Dobrze się tam czuję. Na co dzień pracuję w restauracji – wyjaśnia.
Z kolei pani Olena mieszka w Piekoszowie. Korzysta z programu „Świętokrzyskie dla Ukrainy”. – Chodzę na kurs języka polskiego, były wycieczki dla dzieci, z dziećmi pracował psycholog. Takie spotkania integracyjne są potrzebne, bo jedni mieszkają na wsi, lub w małych miejscowościach oddalonych od miasta, przez co nie mają kontaktu z innymi rodakami. Możemy się dzięki temu poznać – tłumaczyła.
Podziękowania
Podczas wydarzenia wręczono podziękowania dla osób, organizacji oraz samorządów, które realizowały lub realizują wsparcie dla uchodźców z Ukrainy. Wśród nagrodzonych znaleźli się: ks. dr Stanisław Słowik – dyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej, ks. dr Andrzej Drapała – prezes Stowarzyszenia Nadzieja Rodzinie, dr hab. Stanisław Cygan, prof. UJK – kierownik Centrum Kultury i Języka Polskiego UJK, ks. Łukasz Zygmunt – kapelan Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej i powiatu kieleckiego, Krzysztof Kalita – prezes Stowarzyszenia Integracja Europa – Wschód, druh Mateusz Świercza z Ochotniczej Straży Pożarnej w Piekoszowie, druh Zdzisław Grzegolca – wiceprezes OSP Górno, druh Łukasz Sobonia – naczelnik OSP Oksa, Paweł Malicki oraz Liwiusz Falak.