Gmina Końskie będzie aplikować o fundusze na remont Glorietty, czyli kamiennej konstrukcji znajdującej się zespole parkowo-pałacowym. Plac przed monumentem był miejscem, gdzie organizowano uroczystości patriotyczne.
Pałac Małachowskich w Końskich przeszedł w ciągu ostatnich lat gruntowny remont. Dobiegły końca ostanie prace w skrzydle wschodnim. Tymczasem półokrągła budowla ogrodowa porosła mchem i została zdewastowana przez wandali.
Burmistrz Końskich Krzysztof Obratański informuje, że gmina złożyła wniosek do programu rządowego wsparcia odnowy zabytków na konserwację Glorietty i powstanie nowych elementów w jej otoczeniu.
– Dokumentacja przewiduje, że symetrycznie po dwóch stronach Glorietty staną pomniki żołnierzy Armii Krajowej i ich powojennych kontynuatorów, czyli żołnierzy niezłomnych. W pobliżu utworzony zostanie ogród różny poświęcony cichociemnym.
Dotychczas gmina nie miała funduszy na realizację przedsięwzięcia tym bardziej, że wzrósł koszt i przedłużył się termin remontu pałacu Małachowskich.
Burmistrz przypomina, że Glorietta w Końskich została wybudowana w XVIII wieku, za czasów Jana Małachowskiego, podczas tworzenia parku francuskiego. To budowla ogrodowa zamykająca optycznie oś główną zespołu pałacowego, na szczycie której umieszczono kamiennego orła. Plac przed nią zwany „Pod Orłem” był miejscem uroczystości patriotycznych i religijnych. Tam świętowano rocznicę Konstytucji 3 Maja i Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
– W czasie zaborów urosła do rangi symbolu walki o niepodległość. To przed Gloriettą odbywały się uroczystości patriotyczne, religijne i narodowe, których organizacja była w innych miejscach niemożliwa.
Od nazwy monumentu pochodzi najważniejsza nagroda przyznawana co roku ludziom, którzy mają szczególne zasługi dla gminy na polu kultury, działalności gospodarczej, sportowej, czy społecznej. Nagroda także w swoim kształcie wzorowana jest na budowli parkowej.