Cyberprzemoc, wyalienowanie, utrata więzi społecznych – to problemy, które coraz częściej dotykają młodych ludzi. O tym, jak szkoły i rodzice mogą pomagać uczniom, dyskutowali dziś (wtorek, 17 stycznia) w Politechnice Świętokrzyskiej specjaliści.
Inicjatorem konferencji był Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty. Jak tłumaczy, po miesiącach nauki zdalnej, część młodych ludzi ma problem, by wrócić do normalnej rzeczywistości i ucieka do sieci. – Uczniowie nie są przygotowani na zagrożenia, z którymi mogą się zetknąć w świecie wirtualnym – twierdzi kurator.
– Przede wszystkim chcemy mówić o bezpiecznym korzystaniu z Internetu, o zagrożeniach w sieci. Zależy nam bardzo na uświadomieniu rodzicom, że powinni kontrolować, co ich dzieci robią na swoim telefonie czy komputerze. Jeszcze ważniejsze jest, by rodzice znaleźli czas na rozmowy z dziećmi, żeby spędzali z nimi czas – mówi Kazimierz Mądzik.
Problem jest poważny, bowiem ze statystyk wynika, że z przemocą w sieci spotkało się 80 procent uczniów, a 10 procent z nich było ofiarami ataków w Internecie.
Tematykę konferencji chwali Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski. Problemy z nadużywaniem Internetu wpisują się również w akcję, którą on sam organizuje, czyli „Świętokrzyskie nie hejtuje”. Wojewoda podkreśla, że dzięki sieci zyskujemy bardzo wiele, ale nie możemy też zapominać o ciemnej stronie Internetu.
– Cyberprzemoc to jest jedno, ale jeszcze większym zagrożeniem jest ucieczka do świata wirtualnego. Rozmawiajmy o tym, nie udawajmy, że problemu nie ma – apeluje Zbigniew Koniusz.
Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości podkreśla, że w najbliższym czasie walka z zagrożeniami w sieci będzie skuteczniejsza. To dzięki planowanym zmianom w prawie.
– Cieszę się, że jako Rada Rodziny jesteśmy animatorem uchwalenia ustawy o ograniczeniu dostępu małoletnim do nieodpowiednich treści w Internecie. Obecnie, po konsultacjach społecznych jest w opracowaniu w Ministerstwie Cyfryzacji i niebawem zostanie przedłożona polskiemu Parlamentowi – mówi senator.
Projekt ustawy zakłada między innymi utrudnienie młodym ludziom dostępu do dostępnych w sieci treści pornograficznych oraz drastycznych.