Trudno powiedzieć, czy przyjęcie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym będzie automatycznie oznaczało przekazanie Polsce pieniędzy z KPO.
Jak powiedziała poseł Marzena Okła-Drewnowicz, wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej, realizacji kamieni milowych będzie przyglądała się Komisja Europejska. Do poprawki jest także tzw. ustawa wiatrakowa, która dotyczy warunków budowania instalacji do pozyskiwania energii.
Jak zapowiada parlamentarzystka, w Sejmie opozycja wprowadzi poprawki do ustawy o Sądzie Najwyższym, które będą dotyczyć tego, że izba dyscyplinarna dla sędziów powinna się mieścić nie przy Sądzie Administracyjnym, ale Sądzie Najwyższym. Ponieważ nie wiadomo, jak długo potrwają prace nad poprawkami i jak oceni je Komisja Europejska, stąd trudno określić, kiedy do Polski trafią pieniądze z KPO.
Odnosząc się do głosowania polityków Polski 2050 w tej sprawie, parlamentarzystka stwierdziła, że lepiej, gdyby partie opozycyjne dotrzymywały ustaleń. Tak się jednak nie stało, ale podobny problem ma PiS z partią Zbigniewa Ziobry. Pytana, czy w tym kontekście możliwa jest wspólna lista opozycji w wyborach do parlamentu, stwierdziła, że wybory są na jesieni i do tego czasu może się jeszcze wiele zmienić. Nie będziemy się zamykać na rozmowy zmierzające do utworzenia wspólnej listy, ale czas pokaże, czy jej utworzenie będzie możliwe.
Wiceprzewodnicząca PO zapytana o program wyborczy dotyczący gospodarki i programów społecznych zaprzeczyła, by ekonomista Bogusław Grabowski był ekspertem PO. Zapewniła, że gdy opozycja doszła do władzy, to utrzyma programy społeczne Rodzina 500 plus, maluch plus czy program dla seniorów.
Polityka społeczna jest bardzo ważna i dobre programy prorodzinne powinny być kontynuowane – dodała Marzena Okła-Drewnowicz.