Izolacja społeczna w trakcie pandemii COVID-19, strach przed wojną, po rosyjskiej agresji na Ukrainę i długie przebywanie w wirtualnym świecie, to według specjalistów główne przyczyny znaczącego wzrostu liczby osób, korzystających z porad psychologicznych.
Z danych przedstawionych przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach wynika, że w minionym roku udzielono 1291 porad psychologicznych. To o ponad połowę więcej, niż w 2021, kiedy było ich 827.
Jak informuje Anna Floryczyk-Bielna, dyrektor placówki, zakres udzielonej pomocy był bardzo różnorodny.
– Mieszkańcy powiatu kieleckiego zgłaszali się do specjalistów ze stanami depresyjnymi, atakami paniki, z problemami opiekuńczo-wychowawczymi, ale także z sytuacjami kryzysowymi i przeżyciami traumatycznymi – wyjaśnia.
Psycholodzy udzielali również porad uchodźcom z Ukrainy. Pomoc ukierunkowana była na udzielenie wsparcia i poradnictwa psychologicznego w sytuacjach kryzysowych oraz traumatycznych przeżyciach, związanych z koniecznością opuszczenia rodzinnego kraju.
– W związku z realizacją projektu „Świętokrzyskie dla Ukrainy” świadczymy taką pomoc stale. Udziela jej osoba ze specjalnością neuropsychologiczną, znająca język rosyjski i ukraiński. Jeśli są jeszcze osoby chętne do skorzystania z takiej formy pomocy zapraszamy do kontaktu – dodaje Anna Florczyk-Biela.
Porady psychologiczne udzielane są przez PCPR w Kielcach od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.15 do 15.15, po uprzednim telefonicznym uzgodnieniu terminu pod numerem telefonu: 41 200 17 03.
Mieszkańcy powiatu kieleckiego mogą się także zgłaszać do Centrum Interwencji Kryzysowej, które mieści się na ul. Urzędniczej 7B prowadzonej przez Caritas Diecezji Kieleckiej. Telefon interwencyjny do centrum: 41 366 48 47 czynny jest całą dobę.