Kapela Zespołu Pieśni i Tańca Żeromszczyzna zdobyła pierwszą nagrodę podczas 29. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie. W środę (18 stycznia) tego sukcesu artystom pogratulował wójt Masłowa, Tomasz Lato.
Młodzież przyznała, że nie liczyła na wygraną. Franek Jasiński powiedział, że grupa jechała do Będzina przede wszystkim, żeby dobrze się bawić.
– Nie spodziewaliśmy się, że aż tak dobrze nam pójdzie. Celem wyjazdu była dobra zabawa, no i świetnie się bawiliśmy, fajnie spędziliśmy czas. Zaszczytem dla mnie jest, że gram tutaj i bardzo się z tego cieszę – podkreślił.
Ogromny potencjał
– Najważniejsza jest dobra zabawa, przede wszystkim chęć rozwijania własnego talentu – zaznaczył Grzegorz Michta, opiekun i twórca kapeli. Przypomniał, że w 2019 roku powstał zespół Pieśni i Tańca Żeromszczyzna, a później narodził się pomysł, by zaangażować do współpracy także najmłodszych mieszkańców gminy. – Dziewczynki i jeden chłopiec wyrazili wolę udziału w takiej kapeli, która od samego początku miała akompaniować ZPiT Żeromszczyzna, i tak jest do obecnej chwili – zaznaczył.
Kapelę Zespołu Pieśni i Tańca Żeromszczyzna tworzą: Michalina Cedro, Franciszek Jasiński, Iga Jasińska (mama Franka), Julia Marzec, Nadia Michta i Sandra Nowakowska. Młodzi artyści są także uczniami Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach.
Pod koniec listopada kapela została poproszona o wykonanie kolędy podczas koncertu „Gmina Masłów kolęduje”. Grzegorz Michta przyznał, że wtedy odkrył, jak ogromny potencjał kryją młodzi artyści.
– To była inspiracja dla mnie. Kiedy zobaczyłem, jak moja kapela radzi sobie z przygotowanym przeze mnie repertuarem, specjalnie dla niej napisałem pieśń, którą też prezentowaliśmy na festiwalu w Będzinie – „Matusia otuliła”. Już wówczas stwierdziłem, że muszę z tym zespołem pojechać gdzieś dalej, powalczyć w jakichś konkursach, bo to co robią, było dla mnie niesamowitym przeżyciem. Mówię to jako muzyk, jako pedagog, jako tato. I wtedy właśnie stwierdziłem, że skoro mi się podoba, to pewnie spodobamy się też ludziom, którzy nas kiedyś będą oceniać, a w perspektywie czasu publiczności na koncertach – stwierdził.
Świętokrzyska wizytówka
Grzegorz Michta podkreślił, jak ważne w rozwoju artystycznym jest wparcie wójta gminy Tomasza Laty oraz dyrektora Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach.
– Postaramy się pracować jak najlepiej potrafimy, i w dalszym ciągu przede wszystkim rozsławiać gminę Masłów, powiat, województwo, a może jeszcze dalej – powiedział.
Tomasz Lato stwierdził, że utalentowani artyści są najlepszą wizytówką gminy.
– To pierwsze miejsce zdobyte w Będzinie jest wspaniałą promocją gminy, i wspaniałą promocją was, jako ludzi młodych, którzy chcą pamiętać o folklorze oraz Grzegorza jako osoby, która od lat pokazuje się na terenie powiatu, województwa, jako jedna z wiodących osób, podtrzymujących tradycję folklorystyczną – zaznaczył.
Zwrócił uwagę, że gmina Masłów jest kojarzona ze świętokrzyskim folklorem.
– Cały czas staramy się dbać o ten folklor i takie sukcesy dają dodatkową energię – przyznał.
Wysoki poziom, duża rywalizacja
Finał 29. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. Księdza Kazimierza Szwarlika w Będzinie odbył się w niedzielę, 15 stycznia. Poprzedziły go przesłuchania w dniach 12-14 stycznia. Wzięło w nich udział prawie 140 podmiotów wykonawczych – chórów, zespołów i solistów, czyli ponad 1300 uczestników.
Występy oceniało jury w składzie: przewodnicząca – prof. dr hab. Marta Wierzbieniec – Uniwersytet Rzeszowski i Akademia Muzyczna w Krakowie, dyrektor Filharmonii Podkarpackiej; członkowie: prof. dr hab. Ewa Biegas – Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach; dr hab. Teresa Krasowska, prof. Instytutu Muzyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, dr hab. ks. Paweł Sobierajski, prof. Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
Grand Prix otrzymał zespół wokalny „Diamenty” – grupa najstarsza z Młodzieżowego Domu Kultury w Elblągu.
Z grona świętokrzyskich artystów pierwsze miejsce w kategorii zespoły folklorystyczne zdobyła kapela Zespołu Pieśni i Tańca Żeromszczyzna. W gronie laureatów znaleźli się też: w kategorii soliści – dzieci drugie miejsce zajęła Maja Janowska z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Staszowie, a w kategorii zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne wyróżnienie zdobył zespół wokalno-instrumentalny „Józefowe Kwiatki” z Sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodziny w Kielcach.