Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego wzbogaciło się o sprzęt teleinformatyczny, wykorzystywany w działaniach zespołów ratownictwa. Przekazał go Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski.
Jak powiedział, laptopy, systemy GPS, tablety, komputer oraz czytnik kodów kreskowych pozwoli zespołom ratownictwa medycznego w szybszy sposób docierać do pacjentów.
– Pamiętamy, że w tej chwili nie ma przypisania zespołu do danego rejonu. Polska jest terenem działania dla wszystkich karetek systemowych. Dlatego znajomość mapy i możliwość kontaktowania się z dyspozytorem znakomicie skraca czas dojazdu do pacjenta. Tablet umożliwia też zespołom ratownictwa medycznego gromadzenie danych na temat zgłoszenia, od momentu zgłoszenia bez potrzeby wykorzystywania papieru – dodał Zbigniew Koniusz.
Marta Solnica, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego informuje, że jednolity dla całego kraju system teleinformatyczny, w karetkach obecny jest od 2017 roku, ale obsługujący go sprzęt się zużywa i wymaga systematycznej wymiany.
– Posiadaliśmy tablety, ale te są nowej generacji i z nową wersją programu, który wprowadzony został w ostatnich dniach. Tablety służą do tego, żeby przyjmować zlecenia, ustawiać statusy pacjenta, a więc bardzo dokładne kontrolowanie realizacji zlecenia. Bardzo dobrym rozwiązaniem w tym programie jest pokazanie czasu oczekiwania karetki przed szpitalem i drukowanie dokumentacji medycznej, która jest przekazywana do szpitala, czy dla pacjenta – dodała Marta Solnica.
Sprzęt teleinformatyczny przekazany dziś świętokrzyskiemu pogotowiu kosztował ponad 530 tys. zł. Pieniądze pochodziły z ministerstwa zdrowia. W regionie jest 50 zespołów ratownictwa medycznego, w tym 9 specjalistycznych i 41 podstawowych.
W 2022 roku, dyspozytorzy medyczni w Świętokrzyskiem zlecili prawie 116,5 tys. wyjazdów zespołów ratownictwa medycznego. W wyniku podjętych akcji, do szpitali przewieziono 70,5 tys. pacjentów.