Przedsiębiorcy otwierający swój biznes w Kielcach będą płacić znacznie niższe podatki od nieruchomości. Radni przyjęli uchwałę w sprawie ulg, która zakłada, że im więcej pracodawca zatrudni pracowników, tym większą otrzyma zniżkę, nawet do 100 proc., przez trzy lata.
Zgodnie z zapisami dokumentu, ulgą objęte będą budynki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, z zainwestowaniem kapitału oraz utworzeniem nowego przedsiębiorstwa lub rozpoczęcia działalności, która wiąże się ze zmianą produktu lub profilu działalności przedsiębiorstwa.
Projekt przygotowali radni z klubu Koalicji Obywatelskiej. Tymczasem, pod koniec ubiegłego roku, jednogłośnie poparli oni wszystkie proponowane przez władze miasta podwyżki, m.in. podatku od nieruchomości. Jarosław Karyś jest zdania, że działania radnych skupionych w klubie Koalicji Obywatelskiej są hipokryzją.
– Jest to swoiste wylewanie krokodylich łez w sytuacji, kiedy faktem stało się, że podatki od nieruchomości zostały podniesione i to znacząco. Przypominam, że klub Koalicji Obywatelskiej w całości poparł podwyżki, a teraz próbuje pokazać, że jest z przedsiębiorcami i kielczanami. Jest to powierzchowna prorozwojowość, ponieważ bez żadnych skrupułów zagłosował za wyższym podatkiem od nieruchomości, czy opłatami parkingowymi. Możliwe, że lada moment pojawi się propozycja kolejnych ulg, np. dla posiadaczy czerwonych samochodów. Brzmi to niepoważnie, jednak takie właśnie są działania radnych Koalicji Obywatelskiej – mówił.
Mimo krytycznych głosów, klub PiS poparł w całości przedstawiony projekt uchwały. – Biegu wydarzeń nie cofniemy. Trudno zagłosować przeciw czemuś co w jakimś sensie ulży w ciężkiej sytuacji gospodarczej przedsiębiorcom, którzy planują rozpocząć działalność w naszym mieście – dodaje Jarosław Karyś.
Anna Myślińska z klubu Koalicji Obywatelskiej była zadowolona z jednogłośnego poparcia projektu uchwały przez radę miasta. – W sytuacji, gdy miasto nie posiada terenów inwestycyjnych, akceptacja tych ulg będzie pewnym rodzajem pomocy przedsiębiorcom działającym w naszym regionie. Wsparcie trafi przede wszystkim do najmniejszych firm i rzemieślników. Z kolei ci, którzy planują zatrudnić nowych pracowników, postawić nowe budynki lub wprowadzić do produkcji nowy produkt, czeka ulga podatkowa zależna od poniesionych wydatków i liczby zatrudnionych osób. W obliczu braku inwestycji w Kielcach, staramy się robić co się da, by przedsiębiorcy chcieli właśnie tu prowadzić swoją działalność – mówiła radna.
Radna skomentowała także zarzuty dotyczące hipokryzji klubu KO. W jej opinii problemy finansowe miasta wynikają z polityki rządu.
Za projektem uchwały głos za oddali wszyscy radni. W głosowaniu nie brał udziału Marcin Stępniewski z klubu PiS.